Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2019

M. Hlivák: ÚVO bude spolupracovať s Kanceláriou prezidentky SRNa snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 8. októbra 2019.Zdieľať
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 8. októbra 2019. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 8. októbra (TASR) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude spolupracovať s Kanceláriou prezidentky SR v otázke ochrany životného prostredia pri nakladaní s verejnými zdrojmi. V tomto smere podpísali memorandum. V utorok po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.


Priblížil, že hlavu štátu informoval o systémovej reforme verejného obstarávania, ktorú úrad pod jeho vedením už dva roky realizuje. "Tá zahŕňa nelegislatívne opatrenia a legislatívne. Môžeme konštatovať, že práve vďaka legislatívnym zmenám sa po 1. januári na Slovensku nakupuje za verejné zdroje jednoduchšie, rýchlejšie, s väčšou dávkou transparentnosti," podotkol Hlivák.

Zároveň dodal, že v parlamente je ďalšia novela zákona, ktorá dopĺňa tú pôvodnú. ÚVO sa v nej snaží o to, aby sa pri nákupe zohľadňovali aj iné kritériá, napríklad ochrana životného prostredia. ÚVO a Kancelária prezidentky SR v tejto súvislosti podpísali memorandum. Spolupracovať by mali v otázke podpory ochrany životného prostredia pri nakladaní s verejnými zdrojmi. "To nám stanovilo také základné rámce spolupráce v tejto oblasti," skonštatoval predseda ÚVO.

Prezidentka podľa jeho slov ocenila kroky, ktoré úrad urobil z hľadiska reformy verejného obstarávania. Dodal, že ako právničku ju zaujímala okrem iného otázka vyvodzovania zodpovednostných vzťahov. "Tam sme si povedali a zhodli sme sa, že napríklad nová právna úprava bude previazaná na vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti aj napríklad s ohľadom na etický kódex, ktorý rovnako chceme, aby bol súčasťou tejto právnej úpravy. Teda, aby osoby, ktoré sú zodpovedné za prípravu verejného obstarávania, boli povinné rešpektovať etický kódex a v prípade jeho porušenia bude možné takisto vyvodiť napríklad disciplinárnu zodpovednosť," zdôraznil Hlivák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zdravotné poisťovne dofinancovanie vo výške 90 miliónov eur vítajú
<< predchádzajúci článok
V Bratislave otvoria výstavu Národnej ceny za dizajn 2019

M. Hlivák: ÚVO bude spolupracovať s Kanceláriou prezidentky SR - diskusné fórum čitateľov