Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. októbra 2019

Zdravotné poisťovne dofinancovanie vo výške 90 miliónov eur vítajúNa snímke vstup do budovy generálneho riaditeľstva Všeobenej zdravotnej poisťovne (VšZP).Zdieľať
Na snímke vstup do budovy generálneho riaditeľstva Všeobenej zdravotnej poisťovne (VšZP). Foto: TASR - Pavol Zachar
Bratislava 8. októbra (TASR) – Štátna aj obe súkromné zdravotné poisťovne vítajú prísľub dofinancovania rezortu zdravotníctva o 90 miliónov eur, na ktorom sa dohodli Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Ministerstvo financií (MF) SR. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zásluhou tohto kroku očakáva hospodárenie s vyrovnaným výsledkom. Dôvera zdravotná poisťovňa hovorí, že nebude musieť dôjsť "ku škrtom". Union zdravotná poisťovňa však prízvukuje, že zdravotníctvo je dlhodobo finančne poddimenzované a nestabilné.


VšZP v reakcii pre TASR tvrdí, že zásluhou dofinancovania bude môcť vykryť všetky požiadavky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré mali ku koncu septembra. "Na základe výšky dofinancovania a pokrytia aktuálnych požiadaviek poskytovateľov nateraz predpokladáme, že na konci roka budeme hospodáriť s vyrovnaným výsledkom," povedala hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová s tým, že VšZP sa zaviazala naďalej účelne a efektívne využívať zdroje verejného zdravotného poistenia, ktoré získa cez navýšené platby za poistencov štátu.

Priblížila, že do zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zavedie štátna poisťovňa tzv. indikačné obmedzenia na výkony spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Ich cieľom bude redukcia duplicít vo vykazovaní a zníženie objemu nadbytočne a neefektívne vykázanej diagnostickej starostlivosti. Štátna zdravotná poisťovňa sa zaviazala, že v zmluvách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zníži objem prostriedkov viazaných na lieky hradené medziročne o 16 miliónov eur za všetky zdravotné poisťovne pomerne podľa počtu poistencov.

PR špecialista Dôvery zdravotnej poisťovne (ZP) Matej Štepianský tvrdí, že sa prispôsobia rozhodnutiu štátu bez ohľadu na výšku dofinancovania. "Pri sume 90 miliónov eur nebude musieť dôjsť ku škrtom a budú vykryté legislatívou zapríčinené finančné požiadavky poskytovateľov ako platový automat, rekreačné poukazy a sociálny balíček," skonštatoval.

Hovorca Union ZP Matej Neumann v reakcii pre TASR uviedol, že dofinancovanie vítajú. Súkromná zdravotná poisťovňa však zdôrazňuje, že zdravotníctvo je dlhodobo finančne poddimenzované a nestabilné. "Ukázalo sa, že rozpočet pre rok 2019 nebol reálny a neobsahoval všetky potrebné nárasty a ani neodrážal realitu požiadaviek poskytovateľov, ako aj obsahoval nesprávne odhady týkajúce sa počtu poistencov štátu a príjmov ekonomicky aktívnych," mieni.

Dlhodobým problémom je aj podľa Unionu ZP nízka sadza za poistencov štátu, čo spôsobuje neustály nedostatok zdrojov v systéme.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HROZBA: Budovu flámskeho parlamentu v Bruseli evakuovali
<< predchádzajúci článok
M. Hlivák: ÚVO bude spolupracovať s Kanceláriou prezidentky SR

Zdravotné poisťovne dofinancovanie vo výške 90 miliónov eur vítajú - diskusné fórum čitateľov