Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2019

M. Lajčák: SR ponúka pomocnú ruku pre dialóg medzi cyperskými stranamiNa archívnej snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.Zdieľať
Na archívnej snímke slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian
Nikózia 11. júna (TASR) - Oslavy 30. výročia bikomunitného dialógu na Cypre boli vyvrcholením druhého dňa návštevy ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka na Cypre.


Ako TASR informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR), témou predpoludňajšej medzinárodnej konferencie s názvom "Tridsať rokov dialógu medzi grécko-cyperskými a turecko-cyperskými politickými stranami v službách mieru na Cypre" boli analýza súčasného stavu cyperskej otázky a možnosti, ako prekonať prekážky, ktoré bránia pokroku na ceste k obnoveniu mierovej konferencie.

Minister Lajčák vystúpil v úvode konferencie s hodnotiacim prejavom, v ktorom skonštatoval, že "súčasné status quo je neudržateľné". Podľa jeho slov to však neznamená, že jedinou alternatívou súčasného stavu je trvalé rozdelenie ostrova.

"Medzinárodné spoločenstvo nesmie dopustiť, aby sa hľadalo riešenie mimo rámec stanovený rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a návrhmi generálneho tajomníka OSN. Zjednotený, nezávislý a suverénny Cyprus nemá alternatívu," poznamenal šéf slovenskej diplomacie.

Prvá myšlienka uskutočnenia stretnutia predstaviteľov grécko-cyperskej a turecko-cyperskej komunity o riešení situácie na Cypre vznikla v roku 1989, keď sa uskutočnilo prvé stretnutie. Ambíciou slovenskej diplomacie bolo a je predovšetkým aktívne prispieť k dialógu a vyjasňovaniu pozícií, čím si slovenská diplomacia získala renomé čestného a zodpovedného sprostredkovateľa, uviedol tlačový odbor MZVaEZ SR.

Schôdzky sa pod záštitou slovenskej diplomacie organizujú v hoteli Ledra Palace, ktorý sa nachádza v nárazníkovej zóne pod kontrolou mierovej misie UNFICYP.

Minister Lajčák sa po rokovaní presunul do Famagusty, do vojenského tábora Generála M. R. Štefánika, kde pôsobí kontingent slovenských vojakov v rámci mierovej misie OSN (Sektor 4 v UNFICYP). Minister vysoko ocenil zodpovedný prínos a úlohu slovenských mierotvorcov, ktorú zohrávajú na stále rozdelenom ostrove. Po stretnutí s vojakmi položil aj vence k dvom pamätníkom slovenských vojakov, ktorí padli počas svojho pôsobenia v mierovej misii OSN na Cypre.

"Slovenská diplomacia ponúka aj naďalej svoju pomocnú ruku ako nestranný sprostredkovateľ dialógu medzi grécko-cyperskými a turecko-cyperskými politickými stranami. Súčasne budeme podporovať prítomnosť slovenského kontingentu v rámci Mierových síl OSN na Cypre (UNFICYP) a v súlade s mandátom Bezpečnostnej rady OSN," uviedol Lajčák.

Návštevu Cypru minister Lajčák ukončil neformálnym stretnutím s aktívnymi organizáciami Slovákov a priateľov SR na Cypre, predstaviteľmi Asociácie "Friendship Association Cyprus-Slovakia" a zástupcami slovenskej doplnkovej školy v Cyperskej republike "Flamingos".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dodávky Boeingu v máji prudko klesli
<< predchádzajúci článok
Španielski socialisti a krajní ľavičiari sa dohodli na spolupráci

M. Lajčák: SR ponúka pomocnú ruku pre dialóg medzi cyperskými stranami - diskusné fórum čitateľov