Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

Španielski socialisti a krajní ľavičiari sa dohodli na spolupráciLíder španielsky socialistov Pedro Sánchez.Zdieľať
Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez. Foto: TASR/AP
Madrid 11. júna (TASR) - Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) na čele s úradujúcim premiérom Pedrom Sánchezom sa dohodla v utorok na spolupráci pri zostavovaní novej vlády s krajne ľavicovým zoskupením Unidas Podemos (Zjednotené môžeme), k prípadnému vzniku koalície sa však zatiaľ nevyjadrili.


Sánchez sa stretol s lídrom Unidas Podemos v rámci zvažovania možností, ako vytvoriť parlamentnú väčšinu po predčasných voľbách z 28. apríla, informovala tlačová agentúra Reuters. Socialisti získali v týchto voľbách jasnú prevahu, väčšinovú vládu však nedokážu zostaviť ani v prípade spojenia s krajnými ľavičiarmi, ktorí sa umiestnili vo výsledkoch volieb na štvrtom mieste.

Španielsky kráľ Filip VI. poveril Sáncheza vytvorením novej vlády minulý štvrtok. V pondelok úradujúci premiér pohrozil, že vypíše ďalšie voľby, ak budú opozičné strany vzdorovať jeho úsiliu.

Iglesias však povedal v utorok novinárom, že on i Sánchez sú optimistickí, a vyjadril nádej, že ich stretnutie povedie ku "konkrétnejšej, progresívnej dohode" o novej vláde.

Sánchezovi socialisti (PSOE) získali vo voľbách 123 z celkove 350 poslaneckých mandátov. Do veľmi roztriešteného parlamentu sa pritom dostalo až 17 politických strán. Konzervatívna Ľudová strana (PP), stredopravicoví Občania (Ciudadanos) a krajne pravicová strana Vox, už deklarovali, že sú v opozícii.

Unidas Podemos so 42 kreslami medzičasom vyjadrili želanie vstúpiť do vlády so socialistami, čo však Sánchez doteraz odmietal.

Úradujúci premiér mal takisto v utorok naplánované aj stretnutia s lídrami Ciudadanos a PP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. Lajčák: SR ponúka pomocnú ruku pre dialóg medzi cyperskými stranami
<< predchádzajúci článok
R. Fico odmieta Ľ. Galka ako podpredsedu NRSR, pri voľbe mu hlas nedá

Španielski socialisti a krajní ľavičiari sa dohodli na spolupráci - diskusné fórum čitateľov