Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Maas: Boj proti antisemitizmu bude témou nemeckého predsedníctva EÚNemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.Zdieľať
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Foto: TASR/AP
Berlín 14. mája (TASR) - Boj proti nenávisti voči židom by mal byť ťažiskovou témou nemeckého predsedníctva Európskej rady v druhom polroku 2020. Píše sa to v prejave ministra zahraničných vecí Heika Maasa zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorý podľa denníka Die Welt prednesie v utorok.


Častejšie prejavy antisemitizmu v Nemecku a Európe sú podľa Maasa aj dôsledkom migrácie, čo však neospravedlňuje protimoslimský rasizmus.

"Mnohí ľudia, ktorí k nám prišli, boli už veľmi skoro naočkovaní antisemitskými klišé," píše sa v Maasovom prejave, s ktorým vystúpi pri príležitosti otvorenia európskej siete proti antisemitizmu. Tá by sa mala stať platformou pre občianske organizácie zapojené do vzdelávacích programov proti antisemitizmu.

V niektorých krajinách sú židia dokonca hanobení v učebniciach. "Takéto skreslené obrazy sa vryjú do pamäti a samozrejme nezmiznú ani vtedy, keď prekročíte nemecké hranice," hovorí Maas.

"V slobodnej a tolerantnej Európe musíme pred urážkami a útokmi rovnako chrániť ženu, ktorá si zahaľuje tvár, ako aj muža s kipou," vyzýva Maas. "Antisemitizmus nie je produkt z dovozu. Práve my Nemci by sme si to mali neustále uvedomovať," zdôrazňuje.

Pravicoví radikáli sú zodpovední za väčšinu antisemitských trestných činov v Nemecku. Podľa ministerstva vnútra je v tejto krajine viac ako 12.000 násilných pravicových extrémistov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. R. Štefánik je najviac zobrazovanou osobnosťou na našich bankovkách
<< predchádzajúci článok
JURAJ H. SA PRIZNAL K VINE ZO ZABITIA FILIPÍNCA H. ACORDU

Maas: Boj proti antisemitizmu bude témou nemeckého predsedníctva EÚ - diskusné fórum čitateľov