Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2006

Maďarskí demonštranti vtrhli do budovy štátnej televízieNajmenej 50 ľudí utrpelo v noci z pondelka na utorok zranenia počas demonštrácie v Budapešti, ktorej účastníci žiadali rezignáciu vlády. Uviedli to záchranári. Proti agresívnym demonštrantom ...Zdieľať

BUDAPEŠŤ 19. septembra (WEBNOVINY) - Najmenej 50 ľudí utrpelo v noci z pondelka na utorok zranenia počas demonštrácie v Budapešti, ktorej účastníci žiadali rezignáciu vlády. Uviedli to záchranári. Proti agresívnym demonštrantom polícia použila slzný plyn a vodné delá. K násilnostiam došlo po prevažne pokojnom proteste pred budovou parlamentu.

Demonštráciu vyvolalo zverejnenie záznamu uzavretej diskusie premiéra Ferenca Gyurcsánya a poslancov jeho Maďarskej socialistickej strany z mája tohto roka, počas ktorej premiér otvorene povedal, že jeho vláda klamala o stave hospodárstva, aby zvíťazila v aprílových parlamentných voľbách. Premiér v nedeľu potvrdil, že záznam, ktorý zverejnil maďarský verejnoprávny rozhlas, je pravý.

Podľa odhadu maďarskej tlačovej agentúry MTI sa v pondelok večer na demonštrácii pred parlamentom zišlo viac ako 10 tisíc ľudí. Stovky ľudí sa neskôr odpojili, pochodovali k neďalekému sídlu štátnej televízie a žiadali, aby mohli svoje požiadavky predniesť v živom vysielaní. Niekoľkým desiatkam protestujúcich sa podarilo preraziť cez policajný kordón. Polícia sa pokúšala zahnať ich vodným delom, ale výtržníkom sa podarilo znefunkčniť podvozok a dostali sa do prízemia budovy televízie. Polícia uviedla, že sa pripravuje na ich vytlačenie. Do Budapešti ako posily povolali stovky policajtov. Pred budovou televízie horelo niekoľko áut a plamene poškodili zariadenie budovy. Terčom vandalizmu sa stal aj neďaleký pamätník sovietskym vojakom. Menšie protivládne protesty sa uskutočnili aj v ďalších maďarských mestách, ale násilnosti boli minimálne.

Napriek násilnostiam Gyurcsány vyhlásil, že sa nechystá rezignovať. "Ulica nie je riešenie, ale skôr spôsobuje konflikt a krízu," povedal predseda vlády v utorok ráno pre tlačovú agentúru MTI. "Našou úlohou je konflikt vyriešiť a predísť kríze."

Opozičná konzervatívna strana Fidesz v pondelok vyhlásila, že sa bude usilovať o odstúpenie Gyurcsánya a vyjadrila úplnú podporu demonštrujúcim ľuďom. Maďarský prezident László Sólyom premiéra kritizoval za "vedome" ohrozovanie dôvery ľudu v demokraciu a požiadal ho, aby verejne priznal svoju chybu. Socialistickí poslanci parlamentu však predsedovi vlády vyslovili jednomyseľnú podporu. Vláda na utorok ráno zvolala mimoriadne bezpečnostné zasadanie.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po demonštrácii v Budapešti vyše 100 zranených
<< predchádzajúci článok
Abbás a Livniová rokovali o prepustení zajatého vojaka