Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2006

Po demonštrácii v Budapešti vyše 100 zranenýchVyše 100 osôb utrpelo zranenia počas demonštrácie v maďarskej metropole v noci z pondelka na utorok, ktorej účastníci požadovali odstúpenie premiéra Ferenca Gyurcsánya po tom, čo pripustil, ...Zdieľať

BUDAPEŠŤ 19. septembra (WEBNOVINY) - Vyše 100 osôb utrpelo zranenia počas demonštrácie v maďarskej metropole v noci z pondelka na utorok, ktorej účastníci požadovali odstúpenie premiéra Ferenca Gyurcsánya po tom, čo pripustil, že klamal voličom v snahe uspieť vo voľbách. Najviac zranení pritom utrpela menej početná polícia, ktorá musela proti agresívnym demonštrantom použiť slzný plyn a vodné delá. Pravicoví demonštranti na krátky čas obsadili budovu televízie na námestí Szabadság. Bezpečnostné zložky nakoniec vyprázdnili námestie, na ktorom zostali vyhorené autá a zničené odpadkové koše.

Demonštráciu vyvolalo zverejnenie záznamu uzavretej diskusie premiéra Ferenca Gyurcsánya a poslancov jeho Maďarskej socialistickej strany z mája tohto roka, počas ktorej premiér otvorene povedal, že jeho vláda klamala o stave hospodárstva, aby zvíťazila v aprílových parlamentných voľbách. Premiér v nedeľu potvrdil, že záznam, ktorý zverejnil maďarský verejnoprávny rozhlas, je pravý.

Podľa odhadu maďarskej tlačovej agentúry MTI sa v pondelok večer na demonštrácii pred parlamentom zišlo viac ako 10 tisíc ľudí. Stovky ľudí sa neskôr odpojili, pochodovali k neďalekému sídlu štátnej televízie a žiadali, aby mohli svoje požiadavky predniesť v živom vysielaní. Niekoľkým desiatkam protestujúcich sa podarilo preraziť cez policajný kordón. Polícia sa pokúšala zahnať ich vodným delom, ale výtržníkom sa podarilo znefunkčniť podvozok a dostali sa do prízemia budovy televízie. Do Budapešti ako posily povolali stovky policajtov. Pred budovou televízie horelo niekoľko áut a plamene poškodili zariadenie budovy. Terčom vandalizmu sa stal aj neďaleký pamätník sovietskym vojakom. Menšie protivládne protesty sa uskutočnili aj v ďalších maďarských mestách, ale násilnosti boli minimálne. Napriek násilnostiam Gyurcsány vyhlásil, že sa nechystá rezignovať. "Ulica nie je riešenie, ale skôr spôsobuje konflikt a krízu," povedal predseda vlády v utorok ráno pre tlačovú agentúru MTI. "Našou úlohou je konflikt vyriešiť a predísť kríze."

Opozičná konzervatívna strana Fidesz v pondelok vyhlásila, že sa bude usilovať o odstúpenie Gyurcsánya a vyjadrila úplnú podporu demonštrujúcim ľuďom. Maďarský prezident László Sólyom premiéra kritizoval za "vedome" ohrozovanie dôvery ľudu v demokraciu a požiadal ho, aby verejne priznal svoju chybu. Socialistickí poslanci parlamentu však predsedovi vlády vyslovili jednomyseľnú podporu. Vláda na utorok ráno zvolala mimoriadne bezpečnostné zasadanie.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
STS Blatné vlani utŕžila za vlastnú produkciu 3,688 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
Maďarskí demonštranti vtrhli do budovy štátnej televízie

Po demonštrácii v Budapešti vyše 100 zranených - diskusné fórum čitateľov

Fuck off madari19.9. 15:13:52