Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2019

Maďarsko bude vetovať prijatie Ukrajiny do NATOViktor Orbán, archívna snímka.Zdieľať
Viktor Orbán, archívna snímka. Foto: TASR/DUNA/MTI
Budapešť 4. decembra (TASR) - Maďarsko uvoľní veto blokujúce priblíženie sa Ukrajiny k Severoatlantickej aliancii iba v tom prípade, ak Maďari žijúci v Zakarpatskej oblasti dostanú späť svoje práva, o ktoré prišli schválením ukrajinského jazykového zákona. V stredu to podľa agentúry MTI počas summitu NATO v Londýne vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.


"Záujmom Maďarska je, aby Ukrajina bola stabilnou a demokratickou krajinou. Silnejšou a stabilnejšou Ukrajinou by sa zlepšila aj situácia tamojšej maďarskej menšiny," zdôraznil minister.

Szijjártó pripomenul, že práva Maďarov v Zakarpatskej oblasti boli vážnym spôsobom porušené ešte za pôsobenia predchádzajúceho prezidenta Viktora Janukovyča, pričom v poslednom období tlak na tamojšie menšiny utajeným spôsobom, s nasadením ukrajinskej tajnej služby, ďalej stúpal.

Maďarsko podľa jeho slov viackrát deklarovalo, že až vtedy bude možné uvoľniť veto v otázke členstva Ukrajiny v NATO, ak maďarská menšina dostane späť presne tie isté práva, ktoré mala pred prijatím zákonov o jazyku a vzdelávaní.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čaputová: NATO je pre Slovensko hlavným pilierom bezpečnosti
<< predchádzajúci článok
Agropotravinári z V4: Dohody EÚ s tretími krajinami sú rizikové

Maďarsko bude vetovať prijatie Ukrajiny do NATO - diskusné fórum čitateľov