Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. decembra 2019

Agropotravinári z V4: Dohody EÚ s tretími krajinami sú rizikovéPoľnohospodári a potravinári krajín V4 vnímajú obchodné dohody Európskej únie s tretími krajinami ako rizikové. Ide najmä o poslednú uzatvorenú dohodu medzi EÚ a ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 4. decembra (TASR) - Poľnohospodári a potravinári krajín V4 vnímajú obchodné dohody Európskej únie s tretími krajinami ako rizikové. Ide najmä o poslednú uzatvorenú dohodu medzi EÚ a krajinami združenia Mercosur (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj), ktorá je pre európskych poľnohospodárov rizikom. Vyjadrili sa tak na spoločnom rokovaní agropotravinárskych samospráv krajín vyšehradského regiónu, ktoré sa uskutočnilo v poľskom mestečku Kazimierz Dolny. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Komoru na stretnutí zastupoval jej podpredseda Miroslav Štefček.


Agropotravinárske samosprávy Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska majú podľa nej pocit, že EÚ ich "predala" na úkor strojárskeho a automobilového priemyslu, ktoré budú z dohody profitovať. Veľkým rizikom je podľa agrokomôr aj blízkosť Ukrajiny a otváranie sa trhu EÚ jej lacným výrobkom. Cestou, ako bojovať s touto situáciou, je podpora značky kvality EÚ a zvýšenie exportu do Ázie, ktorej obyvateľstvu sa zvyšuje kúpna sila a oceňuje kvalitu.

Ďalšou oblasťou, na ktorej treba podľa Holéciovej zapracovať, je kontrola celého procesu produkcie v tretích krajinách, aby sa na Slovensko nedostávali tovary vyprodukované pri podstatne nižších štandardoch ako v EÚ.

Holéciová dodala, že budúce rokovanie agrárnych samospráv V4 sa uskutoční v marci 2020 v Maďarsku. Pozvánku dostanú aj ministri poľnohospodárstva krajín V4 a novo vymenovaný poľský komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Janusz Wojciechowski.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarsko bude vetovať prijatie Ukrajiny do NATO
<< predchádzajúci článok
Bugár: Reformu nemocníc treba spustiť, čakať na novú vládu je zbytočné

Agropotravinári z V4: Dohody EÚ s tretími krajinami sú rizikové - diskusné fórum čitateľov