Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. septembra 2023

Maďarsko sa neponáhľa, parlament tento rok členstvo Švédska v NATO zrejme neratifikujeMaďarský premiér Viktor Orbán v pondelok povedal, že jeho krajina sa neponáhľa s ratifikáciou snahy Švédska vstúpiť doZdieľať
north_macedonia_nato_71238 2524d109547640368b6aecf5ea13c3f4 676x469 25.9.2023 (SITA.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok povedal, že jeho krajina sa neponáhľa s ratifikáciou snahy Švédska vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), čo naznačuje, že severská krajina by mohla čeliť ďalším oneskoreniam v súvislosti s členstvom v aliancii.

Šanca je malá


Počas úvodnej jesennej schôdze maďarského parlamentu Orbán zákonodarcom povedal, že „nič neohrozuje bezpečnosť Švédska“, a preto sa Maďarsko „neponáhľalo“ s ratifikáciou vstupu Švédska do NATO.

Orbánovo vyhlásenie prišlo po tom, čo iní poprední maďarskí predstavitelia nedávno navrhli, aby sa švédska ratifikácia počas jesennej schôdze vôbec nedostala do programu parlamentu.

Máté Kocsis z Orbánovej strany Fidesz vo štvrtok povedal, že vidí „malú šancu“, že parlament bude o tejto záležitosti hlasovať tento rok.

Fínsko už je v NATO


Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká.

Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty NATO, ktoré neratifikovali jeho prístupové protokoly. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.


Zdroj: SITA.sk - Maďarsko sa neponáhľa, parlament tento rok členstvo Švédska v NATO zrejme neratifikuje © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska komisia stopla spoločnosti Booking akvizíciu švédskeho poskytovateľa letov Etraveli Group
<< predchádzajúci článok
Rusko kritizuje arménskeho premiéra Pašinjana, jeho krajine však v konflikte s Azerbajdžanom nepomáha