Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2012

Maďarsko smeruje k bankrotu, varuje JobbikUltrapravicové Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) sa v roku 2012 plánuje namiesto parlamentných aktivít zamerať na "podporovanie samoorganizácie v spoločnosti" a chce tak "vytvárať ...Zdieľať
jobbik BUDAPEŠŤ 14. januára (WEBNOVINY) - Ultrapravicové Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) sa v roku 2012 plánuje namiesto parlamentných aktivít zamerať na "podporovanie samoorganizácie v spoločnosti" a chce tak "vytvárať hnutia, ktoré budú musieť parlament a politici brať do úvahy".


V rozhovore pre tlačovú agentúru MTI to uviedol jeho predseda Gábor Vona.

Ochranu maďarskej demokracie pritom označil za druhoradú záležitosť v porovnaní s potrebou chrániť zvrchovanosť krajiny, jej hospodárstvo a spoločnosť.

Vóna sa taktiež vyjadril, že v roku 2014 by mali byť Jobbik prinajmenšom politickou silou, ktorú nebude možné vynechať pri zostavovaní vlády. Zároveň však vylúčil možnosť, že by hnutie pôsobilo v koalícii s momentálne vládnucou stranou Fidesz.

Podľa Vonu politika terajšej vlády zlyhala a ekonomické trendy ukazujú, že Maďarsko smeruje k bankrotu. Boj za hospodársku nezávislosť krajiny je iba predstieraný a príjmy zo špeciálnych daní uvalených na banky a nadnárodné korporácie sa míňajú na znižovanie štátneho deficitu a dlhu v súlade s očakávaniami zahraničných ekonomických hráčov, sťažuje sa opozičný líder. Zdaňované banky a korporácie podľa neho navyše prenášajú záťaž na bežných občanov.


Zvrchovanosť na úkor demokracie

Čo sa týka kontroverzných krokov terajšej vlády, si Jobbik uvedomujú škodlivé následky pre demokraciu, na rozdiel od ostatných opozičných síl ich však považujú za dôležitejšie chrániť maďarskú zvrchovanosť, povedal Vona. Vzhľadom na zásadné rozdiely v postojoch jednotlivých strán si jednotný postup opozície voči kabinetu Viktora Orbána nedokáže predstaviť.

Ako uvádza MTI, Vona očakáva, že rok 2012 bude "tvrdý", pričom plánuje "preniesť politiku na ulicu".

"Jobbik budú všetkými možnými spôsobmi podporovať samoorganizáciu v spoločnosti, napríklad v sociálnej oblasti, oblasti práva a bezpečnosti, zdravotnej starostlivosti a školstve," cituje agentúra z rozhovoru.

Vona chce konkrétne opatrenia oznámiť v rámci svojho nadchádzajúceho turné po Maďarsku, ktoré by sa malo začať 28. januára.

Vona sa v rozhovore venoval aj otázke zakázanej Maďarskej gardy, ktorá podľa neho zanikla v dôsledku "neuveriteľného nátlaku" zo strany politikov, polície, tajných služieb a médií. Ako však tvrdí, jeho hnutie stále pociťuje zodpovednosť voči bývalým členom a organizáciu plánuje rehabilitovať hneď ako na to získa politické prostriedky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bývalí komunisti chcú Slovensko včerajška, tvrdí Figeľ
<< predchádzajúci článok
Tunisko oslavuje výročie Arabskej jari

Maďarsko smeruje k bankrotu, varuje Jobbik - diskusné fórum čitateľov