Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2012

Bývalí komunisti chcú Slovensko včerajška, tvrdí FigeľBývalí komunisti a socialisti chcú podľa predsedu KDH Jána Figeľa zaviesť Slovensko späť k opatreniam včerajška, ich minulých rokov. Ako Figeľ povedal dnes pred členmi Rady KDH v Žiline, ...Zdieľať
jan figel ŽILINA 14. januára (SITA) - Bývalí komunisti a socialisti chcú podľa predsedu KDH Jána Figeľa zaviesť Slovensko späť k opatreniam včerajška, ich minulých rokov.


Ako Figeľ povedal dnes pred členmi Rady KDH v Žiline, komunisti v československej minulosti sa mýlili aj v základnej filozofii aj v praktickej politike.

„Bývalí komunisti a socialisti však zlyhávajú podobne aj dnes. Chcú zaviesť Slovensko späť k opatreniam včerajška, ich minulých rokov. Ale sú to opatrenia, ktoré nedávno dostali Grécko na kolená a ktoré ohrozujú ekonomiku a životnú úroveň kdekoľvek v Európe a vo svete,“ vyhlásil s tým, že tieto politiky nefungujú, nebudú fungovať a nemôžu fungovať.

„Nesmieme prijať socialistické smerovanie gréckeho typu. Musíme ísť slobodnou a zodpovednou cestou k silnejšiemu, modernému a vyspelému, európskemu Slovensku,“ zdôraznil. Figeľ tvrdí, že Slovensko by PPP projekty vlády Roberta Fica nevládalo splácať a dostalo by sa do situácie Grécka. Toto podľa neho nesmie dopustiť žiadna vláda, ktorá vzíde z volieb.

„Ak bude KDH vo vláde aj po voľbách, tak garantuje, že Slovensko neskĺzne na grécku cestu zadlžovania a bankrotu,“ vyhlásil. Líder kresťanských demokratov dnes vyzval predsedu Smeru-SD Roberta Fica na diskusiu nielen o jeho diaľničných sľuboch a dnešnej realite, ale na ešte podstatnejšiu rozpravu o viacerých záležitostiach, ktorým čelia občania na Slovensku.


Ján Figeľ chce presadiť svoju víziu Slovenska

„O ekonomike a nezamestnanosti, o sociálnej sfére a verejných financiách. A musíme tiež riešiť reformu verejnej správy, zlepšiť zákonnosť, boj s korupciou a kriminalitou. Takáto rozprava pomôže občanom spoznať, v čom sa líši socialistické smerovanie a kresťanskodemokratická cesta pri riešení záujmov občanov a formovaní charakteru štátu,“ vyhlásil Figeľ.

Figeľ zároveň načrtol dnes základy predvolebného programu, ktoré by mala schváliť Rada. Podľa neho Slovensko potrebuje znovuobjaviť kultúru dobre vykonanej práce, pretože ona je začiatkom jeho obnovy.

Dobre vykonaná práca predpokladá, že na funkciách sa ocitnú ľudia, ktorých výsada nie je stranícka príslušnosť, ale ktorí majú morálne, povahové a profesionálne atribúty pre jej výkon.

„KDH ide do týchto volieb s jednoznačným cieľom, aby sme mohli po voľbách presadzovať našu víziu Slovenska. V kontexte udalostí posledných dní chcem zdôrazniť náš základný postoj: na Slovensku nemožno nechať priestor silám, ktoré degradujú ľudskú dôstojnosť. Degradujú ju tým, že kladú chamtivosť, záujmy mecenášov či finančných skupín pred verejný záujem. Za KDH rázne a s plnou vážnosťou odmietam tolerovať takéto praktiky,“ uviedol.


Pád vlády Slovensku nepomohol

Aj za krátke obdobie vo vláde KDH podľa predsedu strany veľa urobilo. Rezorty, ktoré spravuje KDH, dosiahli veľmi dobré výsledky. „Áno, je treba zlepšiť niektoré veci, nie všetko sa stihlo a nie všetko sa urobilo na jednotku, ale cesta bola vytýčená správne. Dnes môžem zhrnúť toto ovocie do sloganu: Máme lacnejšie diaľnice, lacnejšie lieky a mafiáni sú za mrežami,“ vyhlásil.

Úsilie však prerušilo podľa neho povalenie vlády jednou z koaličných strán. „KDH vždy bude odmietať populizmus, či prichádza sprava, či zľava,“ dodal. Cesta pre Slovensko (názov volebného programu z roku 2010 – poznámka SITA) pre KDH začína prácou a zamestnanosťou.

Základným predpokladom na oživenie zamestnanosti a hospodárskeho rastu má byť pokračujúci boj s korupciou, tam nesmie SR poľaviť.

Samotný program ozdravenia hospodárstva Slovenska stavia KDH na troch hlavných pilieroch, ktorými sú ozdravenie verejných financií a zvýšenie zamestnanosti, podpora živnostníkov, malých a rodinných podnikov a tým zvýšenie zamestnanosti a tretím pilierom je presadzovanie účinných sektorových politík pre zvýšenie zamestnanosti.

„KDH ponúka zodpovedné a účinné riešenia v ťažkých časoch. Populizmus a zadlžovanie priviedli Európu a svet do slepej uličky,“ konštatoval Figeľ. Slovensko potrebuje podľa KDH ozdravenie verejných financií. „Všetci vieme, že s verejnými financiami je potrebné hospodáriť tak ako v rodine. V dobrých časoch odkladať na časy horšie. Čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre štát. Nemôžeme vyjedať deťom z taniera, nemôžeme zadlžovať naše deti a vnukov,“ povedal Figeľ s tým, že KDH bude presadzovať zodpovedné nakladanie s verejnými financiami a cestu k vyrovnanému rozpočtu.

V prípade nevyhnutnosti zvýšenia alebo zavedenia nových daní bude KDH presadzovať zavedenie dane z luxusu, ktorá by sa vzťahovala na spotrebu luxusných tovarov a vyššie zdanenie hazardu. Ide o opatrenia, ktoré neublížia sociálne slabým, a ktoré zároveň neohrozia ekonomické ozdravenie a rast zamestnanosti.


Predvolebný plán sa týka mnohých oblastí

KDH má tiež ambíciu zjednodušiť podnikanie odstránením zbytočnej administratívnej záťaže zavedením systému dobrovoľných licencií. Alternatívou však má zostať možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov.

Pre podporu živnostníkov a malých podnikateľov sa zasadia kresťanskí demokrati za zriadenie inštitútu ombudsmana s cieľom ochraňovať a obhajovať práva a záujmy živnostníkov, malých a rodinných firiem na Slovensku.

Dlhodobo uzavreté železničné trate KDH sľubuje prerobiť na cyklotrasy a turistické chodníky. KDH chce zabezpečiť rozvoj železničného Carga vstupom strategického investora a rozvoj Bratislavského letiska pokračovaním procesu vstupu strategického partnera (koncesionára), aby letisko bolo dôstojnou a frekventovanou vstupnou bránou nielen do nášho hlavného mesta, ale aj na Slovensko.

KDH sľubuje, že bude presadzovať zodpovednú a spravodlivú sociálnu politiku. „Piliere našej sociálnej politiky sú aktívny boj s nezamestnanosťou a posilnenie medzigeneračnej solidarity osobitne vo vzťahu k mladým rodinám, seniorom a zdravotne postihnutým,“ uviedol Figeľ. Podľa neho príliš často v minulosti KDH absentovalo v strede celonárodnej ekonomickej diskusie. „To bola chyba. Máme program a víziu pre budovanie sociálneho trhového hospodárstva. Je čas, aby postoj KDH bol hlasný a jasný,“ vyhlásil.

Jedným zo základných prvkov kresťanskodemokratickej politiky je boj s korupciou a dôsledná spravodlivosť. KDH považuje vládu práva a dodržiavanie zákona za základ slobodnej spoločnosti. Polícia je podľa kresťanských demokratov službou občanom a spoločnosti, jej základným poslaním ma byť tvrdosť k zločinu a slušnosť voči občanom.

Prioritou KDH zostáva prijatie účinného zákona o preukazovaní pôvodu majetku, trestná zodpovednosť právnických osôb, aby žiadne predstavenstvo obchodnej firmy nestálo nad zákonom, sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov a zúženie imunity ústavných činiteľov. „Navrhneme ústavnú úpravu „jeden mandát stačí“, ktorá zabraní kumulácii výkonu mandátu poslanca NR SR s inými volenými funkciami. Takýmto praktikám musíme dať červenú,“ povedal predseda kresťanských demokratov.

V oblasti súdnictva potrebuje Slovensko podľa Figeľa deharabinizáciu súdnej moci. Základom má byť razantná personálna obmena justície. Justícia musí byť otvorená a transparentná.

Zmeny, ktoré sa podarili v tomto smere uskutočniť od roku 2010 boli potrebné, ale sú len čiastkové.

Treba pokročiť oveľa rýchlejšie, pretože transparentná justícia a vymožiteľnosť práva sú podmienkami fungujúcu spravodlivosť, pre príchod investorov a vytváranie nových pracovných príležitostí.

Rastúci vplyv majú podľa Figeľa médiá. Sú kľúčové pre fungovanie slobodnej spoločnosti, a preto KDH bude chrániť ich nezávislosť a slobodu slova. „Na druhej strane majú veľkú zodpovednosť, ktorá predpokladá vznik efektívneho regulačného rámca. Aj preto musia médiá, včítane internetových, podliehať potrebnej regulácii a etickým normám,“ konštatoval.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet obetí na cestách rastie, vyhasli ďalšie dva životy
<< predchádzajúci článok
Maďarsko smeruje k bankrotu, varuje Jobbik

Bývalí komunisti chcú Slovensko včerajška, tvrdí Figeľ - diskusné fórum čitateľov

Kontraproduktívnosť ako súčasť ideológie15.1. 9:46:21