Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2011

Májové mámenie na hradoch Spiša pokračuje v ĽubovniMájové mámenie na hradoch Spiša pokračuje cez víkend na hrade Ľubovňa. Ten je v poradí druhým spišským hradom, ...Zdieľať
lubovna Hrad Ľubovňa priláka cez víkend nových návštevníkov.Foto: SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 6. mája (WEBNOVINY) – Májové mámenie na hradoch Spiša pokračuje cez víkend na hrade Ľubovňa. Ten je v poradí druhým spišským hradom, ktorý slávnostne otvorí letnú turistickú sezónu pre verejnosť.


Tohtoročná sezóna na Ľubovnianskom hrade sa bude niesť v znamení Juraja Félixa Raisza – majiteľa hradu Ľubovňa v 19. storočí.

Slávnostné otvorenie hradu sa koná pod záštitou Georgesa Lublóváryho z Luxemburska, ktorý je priamym potomkom po meči Juraja Félixa Raisza, ktorý vlastnil hrad Ľubovňa v rokoch 1825 až 1880. Otvorenie letnej turistickej sezóny na hrade Ľubovňa sa začne v nedeľu o 14:00 omšou v hradnej kaplnke sv. Michala. Návštevníci hradu uvidia rytierske turnaje a ukážky palných zbraní v podaní šermiarskych skupín Rád sv. Michala a Páni Spiša.

Predstavia sa Sokoliari sv. Bavona a žiaci Základnej umeleckej školy Jána Melkoviča. Ľubovnianske múzeum pripravilo vo výstavných priestoroch hradu na tento deň novú expozíciu “Juraj Félix Raisz – majiteľ hradu Ľubovňa (1825 – 1880)”. Na slávnostnom otvorení letnej sezóny sa zúčastnia aj páni Spišského a Kežmarského hradu.
V kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa sú od roku 2010 vystavené faksimile poľských korunovačných klenotov. Ukrytie poľských korunovačných klenotov v rokoch 1655 až 1661 patrí k najvýznamnejším udalostiam v 700-ročnej histórii hradu.

Hrad Ľubovňa bol v tomto období súčasťou poľského kráľovstva ako tzv. spišský záloh (1412 – 1772). Korunovačné klenoty a celý poľský kráľovský poklad na hrad previezli po napadnutí poľského kráľovstva
Májové mámenie na hradoch Spiša sa začalo slávnostným otvorením letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade v nedeľu minulý týždeň. Ako posledné sa do projektu zapojí Múzeum v Kežmarku. Otvorenie letnej sezóny na Kežmarskom hrade sa uskutoční o týždeň, v nedeľu 15. mája.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O kone z Národného žrebčína Topoľčianky je vo svete záujem
<< predchádzajúci článok
Z rúk somálskych pirátov vyslobodili loď s Číňanmi