25. septembra 2011

Majstrom sveta sa stal Brit Cavendish, Peter Sagan v popredí

Brit Mark Cavendish sa stal v dánskej Kodani majstrom sveta v cestnej cyklistike. Dvadsaťšesťročný rodák z ostrova Man sa presadil v pretekoch mužov-elite s hromadným štartom na 266 km po ...

cyklistika KODAŇ 25. septembra (WEBNOVINY) - Brit Mark Cavendish sa stal v dánskej Kodani majstrom sveta v cestnej cyklistike.

Dvadsaťšesťročný rodák z ostrova Man sa presadil v pretekoch mužov-elite s hromadným štartom na 266 km po dramatickej koncovke, v ktorej odsunul na striebornú priečku Austrálčana Matthewa Gossa. Bronz si vybojoval Nemec André Greipel. Slovák Peter Sagan bojoval do poslednej chvíle o medailu, napokon skončil podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov na 12. priečke. Bratia Peter a Martin Velitsovci mu do poslednej chvíle pomáhali a napokon v špurte pelotónu obsadili 68. a 69. pozíciu.

Favoriti pretekov sa od začiatku pozorne strážili. Na čele pelotónu sa striedali cyklisti Veľkej Británie, Nemecka, Belgicka, Španielska a Talianska, ktorí mali v pelotóne najväčšie zastúpenie a majstrovské ambície. Jazdci sa vydali v slnečnom a príjemnom počasí na trať z centra Kodane, po 28 km prišli na štrnásťkilometrový okruh na predmestí v Rudersdale, ktorý absolvovali sedemnásťkrát.

Hneď v prvom kole unikla šesťčlenná skupina, v ktorej boli Kazach Maxim Iglinskij, Estónec Tanel Kangert, Ukrajinec Oleg Čužda, Francúz Anthony Roux, Španiel Pablo García Lastras a Chorvát Robert Kiserlovski. Po deväťdesiatich kilometroch si vypracovali vyše osemminútový náskok. Balík išiel pokojne, únik ho príliš nevzrušoval. Postupne však cyklisti v pelotóne pridávali a strata sa začala znižovať.

V desiatom kole začala sedmičku prenasledovať Belgičania Olivier Kaisen, Johan van Summeren, Talian Luca Paolini, Francúz Yoann Offredo a Austrálčan Simon Clarke. Pri vjazde do 13. kola (210 km) bola už jedenástka pokope, pelotón zaostával o vyše minútu.

Medzitým po páde strata chvíľu rástla, ale neskôr sa začala znižovať. Tesne pred spojením oboch skupín prišlo v pelotóne k pádu, ktorý ho rozdelil na dve skupiny. Šancu na titul stratili obhajca Thor Hushovd z Nórska či Luxemburčan Fränk Schleck. Slováci boli v popredí, pádu sa vyhli. Velitsovci so Saganom kontrolovali situáciu v pelotóne a všetko pripravovali na záverečnú koncovku. Pelotón postupne zlikvidoval únik a rozhodovalo sa v poslednom kole, v ktorom nástup striedal nástup. Aktívny bol najmä Francúz Thomas Voeckler, ale definitívu o výsledkoch dal až záverečný hromadný špurt pelotónu.