Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. júla 2020

Majú násilné videohry vplyv na agresivitu mládeže? Vedci zanalyzovali dáta z viacerých štúdiíHranie videohier nevedie k násilnému alebo agresívnemu správaniu sa. Poukazuje na to analýza dát z viacerých štúdií, na ktorých sa dokopy zúčastnilo viac ako 21-tisíc mladých ľudí z celého sveta, ...Zdieľať
gettyimages 1160866353 676x464 23.7.2020  - Hranie videohier nevedie k násilnému alebo agresívnemu správaniu sa. Poukazuje na to analýza dát z viacerých štúdií, na ktorých sa dokopy zúčastnilo viac ako 21-tisíc mladých ľudí z celého sveta, informuje denník The Guardian.


Vedecký tím, ktorý viedol Aaron Drummond z Massey University na Novom Zélande, preskúmal 28 štúdií z predošlých rokov, spätne až do roku 2008, o spojení agresívneho správania sa a hrania videohier.

Hypotéza sa nepotvrdila


Po zhrnutí všetkých dát ich štúdia ukázala štatisticky významnú, ale nepatrnú, pozitívnu koreláciu medzi hraním a agresivitou, ktorá bola hranicou potrebnou na to, aby sa považovala za "malý efekt". To popiera hypotézu, že násilné videohry majú dlhodobý prediktívny vplyv na agresivitu mládeže.

Skúmané štúdie informovali o rôznych efektoch na mladých, pričom zhruba štvrtina z nich poukazovala na malú pozitívnu koreláciu medzi násilím a hraním, jedna hovorila o negatívnej súvislosti a zvyšok nedospel k žiadnym celkovým záverom.

Dlhodobý vplyv videohier na mládež


Jedným z bežných argumentov o negatívnych účinkoch hrania videohier je, že sa malé ujmy môžu časom hromadiť - ak hráč ukončí každú hru o niečo agresívnejšie, z dlhodobého hľadiska by to mohlo viesť k zmysluplnej zmene temperamentu. Vedci však nenarazili na žiaden dôkaz pre takéto hromadenie, práve naopak, majú dôkazy, ktoré ukazujú opačným smerom.

"Dlhodobé vplyvy násilných hier na agresivitu mládeže sú takmer nulové," uviedli v štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Royal Society Open Science, a zároveň vyzvali vedcov aj profesionálne spolky, aby "sa viac zaoberali extrémne malým pozorovaným vzťahom medzi násilnými hrami a agresivitou mládeže v dlhodobých štúdiách".


Zdroj: Webnoviny.sk - Majú násilné videohry vplyv na agresivitu mládeže? Vedci zanalyzovali dáta z viacerých štúdií © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novú aplikáciu od horských záchranárov ocení každý turista, obsahuje aj jednu unikátnu funkciu
<< predchádzajúci článok
The Grand Buffet & Hafner šokujú novým videom k skladbe Bože, božee

Majú násilné videohry vplyv na agresivitu mládeže? Vedci zanalyzovali dáta z viacerých štúdií - diskusné fórum čitateľov