Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2021

Malá pestrofarebná lúka či biodiverzitný kútik. Miestny úrad v Karlovej Vsi má zelenú strechu



Miestny úrad v bratislavskej Karlovej Vsi bude mať vegetačnú zelenú strechu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav ...



Zdieľať
199768339_4204887559570621_6629913975308580471_n 676x451 15.6.2021  - Miestny úrad v bratislavskej Karlovej Vsi bude mať vegetačnú zelenú strechu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.


„Na streche úradu v Karlovej Vsi vysadili desiatky rastlín a kamenný povrch strechy nahradili rastlinným kobercom z rozchodníka," uviedol hovorca a dodal, že na streche postupne rozkvitnú trvalky aj malá pestrofarebná lúka.

Strecha má chladiaci efekt


„Inovatívna zelená strecha poteší návštevníkov úradu, ale aj jeho pracovníkov, keďže im spríjemní výhľad a mikroklímu počas leta," doplnil.

Vybudovanie vegetačnej zelenej strechy bolo možné vďaka dotácii z Ministerstva životného prostredia SR z Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške 29 270 eur, v rámci implementácie projektu Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou v Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Mestská časť spolufinancovala realizáciu projektu sumou 1540 eur.

Navrhnutá nepochôdzna vegetačná strecha podporuje biodiverzitu. „Chladiaci efekt strechy je daný odparovaním vody a tieniacim efektom vegetácie. Rôznorodosť povrchu sme dosiahli doplnením tufových skál, rastlinného koberca, trvaliek a výsevom kvitnúcej lúky. To všetko prispeje aj k lepšiemu záchytu zrážkovej vody,“ vysvetlila Lenka Nemcová z miestneho úradu.

V pláne je aj hmyzí hotel


Na jednej časti plochy so zariadeniami vzduchotechniky a klimatizáciou ponechali vrstvu štrku, kde spontánne vyrastá suchomilná vegetácia. V tejto časti vybudovali biodiverzitný kútik a plánujú tu dobudovať hmyzí hotel.

Technická časť je oddelená tufovými kameňmi, ktoré vďaka otvorom a priehlbinám prijímajú vodu. „Zrážková voda sa odparí pomaly a je dlho využiteľná pre vysadenú vegetáciu," skonštatoval hovorca Karlovej Vsi s tým, že na tufové kamene vysadili farebné skalničky. Druhá časť strechy je pokrytá predpestovaným kobercom s rozchodníkmi.

Nachádzajú sa tu tiež napájadlá pre vtákov a opeľovače. Tretiu časť strechy tvoria vysiate lúčne kvety a výsadba suchomilných a nektárodajných trvaliek. „Suchovzdornosť a postupné kvitnutie trvaliek by mali zabezpečiť estetický efekt počas celého roku. Zmes na výsev obsahuje 59 rastlinných druhov," uzavrel hovorca.


Zdroj: Webnoviny.sk - Malá pestrofarebná lúka či biodiverzitný kútik. Miestny úrad v Karlovej Vsi má zelenú strechu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reakcie na zrušenie verdiktu nad Kočnerom v prípade vraždy Kuciaka (video)
<< predchádzajúci článok
Premiér Heger sa stretol s rakúskym kancelárom Kurzom, verí v intenzívnejšiu spoluprácu