Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2024

Maloobchodné tržby na Slovensku rástli najrýchlejšie za posledných 21 mesiacov, vysoké tempo podporil zásielkový predajRast tržieb v maloobchode vo februári prekročil medziročne 5 %. Vysoké tempo podporil podľa Štatistického úradu SR najmä zásielkový ...Zdieľať
gettyimages 1168372570 676x459 5.4.2024 (SITA.sk) - Rast tržieb v maloobchode vo februári prekročil medziročne 5 %. Vysoké tempo podporil podľa Štatistického úradu SR najmä zásielkový predaj.


Výborne sa darilo podľa štatistov aj veľkým obchodným reťazcom, či niektorým špecializovaným predajniam. Naopak, prepad tržieb pocítili najmä predajne pohonných hmôt.

Nižší porovnávací základ


Tržby v maloobchode v stálych cenách medziročne rástli druhý mesiac po sebe. Vo februári boli o 5,3 % vyššie ako pred rokom, čo bolo najviac od mája 2022.

Aktuálny výrazný rast je však podľa úradu ovplyvnený nižšou porovnávacou základňou v minulom roku, kedy boli tržby maloobchodu pod vplyvom vysokej inflácie po prepočte do stálych cien v útlme.

Rast tržieb v druhom mesiaci medziročne evidovalo 6 z 9 zložiek maloobchodu. Výsledok najvýznamnejšie ovplyvnil viac ako štvrtinový rast tržieb e-shopov. Ide o druhý výrazný rast tržieb v tomto segmente po štyroch mesiacoch poklesov.

Tržby špecializovaných predajní


V porovnaní s vlaňajškom sa podarilo navýšiť tržby tiež veľkým nešpecializovaným hyper- a supermarketom, a to o 4,4 %.

Celkovú bilanciu maloobchodu pozitívne ovplyvnil aj prírastok tržieb špecializovaných predajní, napr. obuvi, textilu či drogérií o 5,4 % a medziročné zvýšenie tržieb hobymarketov, predajní nábytku a spotrebnej elektroniky o 12,1 %.

Negatívny pokles tržieb čerpacích staníc


Naopak, na odvetvie maloobchodu negatívne pôsobil pokles tržieb čerpacích staníc, teda predaj pohonných látok, a to o 8,7 %. Taktiež to bol dvojciferný pokles v špecializovanom predaji zariadení pre informatiku a komunikácie. Nižšie boli aj tržby predajní hračiek, športových potrieb, kníh a podobne, a to o 7,1 %.

Tržby sa medziročne až dvojciferne zvýšili v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov. V pluse boli všetky tri zložky tohto typu predaja.

Medziročne navýšilo tržby aj ubytovanie o 5,2 % a reštaurácie a pohostinstvá o 8,2 %. Ich tržby rástli už 18 mesiacov po sebe. Pokles tržieb zaznamenal iba veľkoobchod, tržby mu klesli už tretí mesiac v poradí, aktuálne o 1,8 %.


Zdroj: SITA.sk - Maloobchodné tržby na Slovensku rástli najrýchlejšie za posledných 21 mesiacov, vysoké tempo podporil zásielkový predaj © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko prišlo o ďalších 860 vojakov, Ukrajinci priblížili aj straty na technike
<< predchádzajúci článok
O voľný post ústavného sudcu sa uchádza päť kandidátov, vypočujú ich budúci týždeň