15. marca 2012

Manchesterské kluby stroskotali v osemfinále

Súhrn výsledkov štvrtkových odvetných stretnutí osemfinále Európskej ligy UEFA 2011/2012 vo futbale: Po nečakanej domácej ...

bilbao BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Futbalisti anglického majstra Manchestru United zažili po vypadnutí zo skupinovej fázy Ligy majstrov vo štvrtok 15. marca ďalšie veľké sklamanie na európskej scéne. Po nečakanej domácej prehre so španielskym tímom Athletic Bilbao 2:3 v prvom stretnutí osemfinále Európskej ligy UEFA 2011/2012 podľahli zverencom Marcela Bielsu aj vo štvrtok na jeho trávniku 1:2 a so súťažou sa rozlúčili. Rovnako sa osud "pohral" aj s ich mestskými rivalmi City. Tím pod taktovkou Roberta Manciniho nezvládol úvodný duel v Lisabone na trávniku Sportingu (0:1), vo štvrtkovej domácej odvete zaostával po I. polčase už 0:2. S nepriaznivým vývojom sa však nezmieril, po zmene strán dali "Citizens" tri góly a boli blízko k senzačnému zvratu. Nezostal im naň čas, dva presné zásahy portugalského mužstva vonku boli rozhodujúcim kritériom pri postupe.

Silu španielskeho klubového futbalu dokumentuje aj postup ďalšieho zástupcu - FC Valencia - do štvrťfinále EL UEFA, "netopiere" urobili dôležitý krok už v domácom dueli proti PSV Eindhoven, v ktorom zdolali holandského zástupcu 4:2. Vo štvrtkovej odvete s prehľadom dosiahli remízu 1:1.

Talianske Udinese malo po prehre v úvodnom súboji na trávniku AZ Alkmaar 0:2 pred odvetou náročnú úlohu, no už v 3. minúte videl červenú kartu Nick Viergever a kanonier Antonio di Natale premeneným pokutovým kopom zavelil do útoku. Obávaný zakončovateľ pridal v 15. min svoj druhý presný zásah, ani to však domácim napokon nestačilo na postup. Po polhodine hry inkasovali z kopačky Erika Falkenburga, čo bol prekvapujúco aj posledný gól v stretnutí.

Nemecký Hannover 96 v domácom prostredí rozstrieľal belgický Standard Liége 4:0 a aj vďaka remíze z prvého duelu suverénne postúpil do štvrťfinále. Bundesligového konkurenta napodobnilo Schalke 04, holandský kanonier Klaas-Jan Huntelaar hetrikom zariadil postup "Die Königsblauen" na úkor holandského Twente. To síce viedlo v odvetnom dueli 1:0, klub z Gelsenkirchenu však odpovedal štyrmi gólmi.

Náskok španielskeho Atlética Madrid z prvého duelu proti Besiktasu Istanbul (3:1) narástol ešte v prvom polčase odvetného súboja, slovenský reprezentačný útočník Filip Hološko nastúpil za turecké mužstvo na druhý polčas, no ani on prehru nezmiernil. Hostia pridali v závere duelu ešte dva góly a zvýraznili svoj triumf.

Smútok zavládol v Grécku, Olympiakos Pireus si z Charkova priviezol cenné víťazstvo 1:0, v odvete viedol od 15. minúty a dlho to vyzeralo na jeho postup. Lenže ukrajinský tím v 81. a 86. minúte privodil zvrat a dva góly na pôde súpera rozhodli o jeho senzačnom prieniku do okteta najlepších. V ňom sú traja zástupcovia zo Španielska, dva nemecké kluby a po jednom tímy z Holandska, Portugalska a Ukrajiny.

Udinese Calcio (Tal.) - AZ Alkmaar (Hol.) 2:1 (2:1) - prvý zápas 0:2, do štvrťfinále postúpil AZ Alkmaar
Góly: 3. (z pok. kopu) a 15. Di Natale - 31. Falkenburg, ČK: 3. Viergever (Alkmaar), rozhodoval: Mažič (Srb.)

PSV Eindhoven (Hol.) - FC Valencia (Šp.) 1:1 (0:0) - prvý zápas 2:4, do štvrťfinále postúpil FC Valencia
Góly: 64. Toivonen - 47. A. Rami, ČK: 89. A. Rami, rozhodoval: Collum (Škót.).

Hannover 96 (Nem.) - Standard Liége (Belg.) 4:0 (2:0) - prvý zápas 2:2, do štvrťfinále postúpil Hannover 96
Góly: 4. Abdellaoue, 21. Kanu (vl.), 73. Ya Konan, 90+. Sérgio Pinto, ČK: 58. Gakpe (Liége), rozhodoval: Královec (ČR)

Athletic Bilbao (Šp.) - Manchester United (Angl.) 2:1 (1:0) - prvý zápas 3:2, do štvrťfinále postúpil Athletic Bilbao
Góly: 23. Llorente, 65. De Marcos - 80. Rooney, rozhodoval: Cakir (Tur.)

Besiktas Istanbul (Tur.) - Atlético Madrid (Šp.) 0:3 (0:1) - prvý zápas 1:3, do štvrťfinále postúpilo Atlético Madrid
Góly: 26. Adrián López, 83. Falcao, 90+. Salvio , rozhodoval: Tagliavento (Tal.).
Filip Hološko (Besiktas) hral od 46. minúty.

Manchester City (Angl.) - Sporting Lisabon (Portug.) 3:2 (0:2) - prvý zápas 0:1, do štvrťfinále postúpil Sporting Lisabon
Góly: 60. a 82. Agüero, 75. Balotelli (z pok. kopu) - 33. Matías Fernández, 40. Van Wolfswinkel, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) - FC Twente (Hol.) 4:1 (1:1) - prvý zápas 0:1, do štvrťfinále postúpilo Schalke 04
Góly: 29., 57. (z pok. kopu) a 81. Huntelaar, 71. J. Jones - 14. Janssen, rozhodoval: Kassai (Maď.)

Olympiakos Pireus (Gréc.) - Metalist Charkov 1:2 (1:0) - prvý zápas 1:0, do štvrťfinále postúpil Metalist Charkov
Góly: 15. Marcano - 81. Villagra, 86. Devič, rozhodoval: Hategan (Rum.)