Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

17. mája 2019

Marián Lejava prichádza s medzinárodnou novinkou Live in BudapestNa archívnej snímke Marián Lejava.Zdieľať
Na archívnej snímke Marián Lejava. Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 17. mája (TASR) - Oceňovaný slovenský skladateľ a dirigent Marián Lejava predstavuje novinku s názvom Live in Budapest. Nový titul vydavateľstva Hudobný fond vznikal v hlavnom meste našich južných susedov. Album je výsledkom Lejavovej takmer trojročnej spolupráce s Metrum ansámblom (pôvodne Quaartsiluni Ensemble), ktorý vedie Lajos Rozmán. TASR informoval PR manažér Robert Pospiš.


„Päť spoločných koncertov, na ktorých zaznelo jedenásť mojich diel, bolo päť z nich vo svetovej a šesť v maďarskej premiére. Tri diela vznikli priamo pre jednotlivé koncerty a dve sú venované Metrum ansámblu,“ uviedol pre médiá Lejava.

Spoluprácu so špičkovými maďarskými hudobníkmi považuje za veľké šťastie a splnený sen. „The reVENIers pre veľký ansámbel otvorila našu bohatú spoluprácu. Lost Sonata Op. 18 je tretím a nateraz posledným dielom, ktoré vzniklo priamo v spolupráci s maďarskými priateľmi. Bola písaná pre Milana Paľu a jej tvar na albume je prvým dielom štvordielneho cyklu sonát, ktoré vytvoria jednu super-sonátu. Pri jej písaní som azda po prvý raz vo svojej tvorbe uplatnil princíp spontánneho komponovania bez prvotného plánu,“ dodal Lejava.

Nahrávka Live in Budapest potvrdzuje, že hudobná komunikácia naprieč naším regiónom funguje aj v 21. storočí. Kompozície Mariána Lejavu v podaní ansámblu Metrum majú potenciál osloviť 'nadžánrové' publikum.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Uhynula celebritná mačka známa svojím namosúreným výzorom
<< predchádzajúci článok
Čarovné ostrohy nahrali novú verziu piesne Macejko

Marián Lejava prichádza s medzinárodnou novinkou Live in Budapest - diskusné fórum čitateľov