Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2006

Marocká vláda popiera, že krajina prijímala podozrivých CIAMarocká vláda v sobotu poprela správy, že do krajiny privážali osoby podozrivé z členstva v teroristickej sieti al-Kájda, ktoré tu údajne tajne vypočúvala americká Ústredná spravodajská služba ...Zdieľať

RABAT 22. januára (WN/SITA/AP) - Marocká vláda v sobotu poprela správy, že do krajiny privážali osoby podozrivé z členstva v teroristickej sieti al-Kájda, ktoré tu údajne tajne vypočúvala americká Ústredná spravodajská služba (CIA). Sobotňajšie vydanie marockého týždenníka Le Journal Hebdomadaire uvádza, že na vojenskej základni Sale pri hlavnom meste Rabat koncom decembra a začiatkom januára pristáli dve súkromné lietadlá, ktoré mali na palube údajných členov al-Kájdy.

"Túto informáciu kategoricky popierame," cituje slová marockého ministra vnútra Mustafu Sahíla oficiálna tlačová agentúra MAP. Minister sa cíti byť "rozhorčený týmto typom nezodpovedného informovania, ktoré je zamerané na rozsievanie ťažkostí". Podľa týždenníka nedobrovoľných cestujúcich umiestňovali do väzenského strediska Temara marockej bezpečnostnej služby známej pod francúzskou skratkou DST, hneď za hranicou hlavného mesta. Hovorca marockej vlády Nábil Binabdalláh správu označil za "falošnú a tendenčnú". Týždenník v decembri vydal v tejto súvislosti správu s názvom Maroko - odpadkový kôš CIA.

CIA je pod paľbou kritiky od zverejnenia novembrovej správy o údajných leteckých prepravách podozrivých z terorizmu medzi celosvetovou sieťou tajných väzníc. Rada Európy prešetruje tvrdenia, že Američania v rozpore s medzinárodnými a miestnymi zákonmi využívali aj európske letiská. Švajčiarsky vyšetrovateľ Dick Marthy v decembri povedal, že po prezradení tajného programu väzňov zadržiavaných v Európe urýchlene odsunuli do severnej Afriky, možno do Maroka. CIA jeho výroky odmietla komentovať.

Organizácia pre ochranu ľudských práv Amnesty International v roku 2004 vydala správu, kde konštatuje "systematické" mučenie a zlé zaobchádzanie zo strany marockých vyšetrovateľov vo väzenskom centre v Temare. Marocký premiér priznal, že zaznamenali ojedinelé prípady týrania väzňov a sľúbil, že vláda v takých prípadoch zakročí.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Portugalsku vo voľbách pravdepodobne zvíťazí pravica
<< predchádzajúci článok
V Nepále pokračujú v protestoch proti autoritárskemu kráľovi

Marocká vláda popiera, že krajina prijímala podozrivých CIA - diskusné fórum čitateľov