Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2006

V Nepále pokračujú v protestoch proti autoritárskemu kráľoviPo hromadnom zatýkaní demonštrantov v Nepále prisľúbili politické strany, že budú napriek policajnému zákazu pokračovať v protestoch proti kráľovi Gjanéndrovi, ktorý sa minulý rok ujal ...Zdieľať

KÁTHMANDÚ 22. januára (WN/SITA/AP) - Po hromadnom zatýkaní demonštrantov v Nepále prisľúbili politické strany, že budú napriek policajnému zákazu pokračovať v protestoch proti kráľovi Gjanéndrovi, ktorý sa minulý rok ujal absolútnej moci. Aliancia siedmych politických strán zvolala na štvrtok celonárodný štrajk a vyzýva na bojkot miestnych volieb, ktoré kráľ naplánoval na 8. februára.

Polícia v sobotu zatkla najmenej 230 demonštrantov a na rozohnanie ostatných v nepálskej metropole Káthmandú použila slzotvorný plyn. Namiesto tradičných bambusových obuškov je polícia ozbrojená strelnými zbraňami.

"Efekt protestov sa stáva čoraz väčší, keďže vláda sa uchyľuje k nevynúteným akciám a používaniu nadmernej sily," povedal jeden z lídrov marxisticko-leninskej Nepálskej komunistickej strany K. P. Oli, ktorého vláda podobne ako iných politikov drží v domácom väzení. "Vláda utláča ľudí a my nemáme inú možnosť, ako pokračovať v protestoch," dodal.

Vláda zakázala protesty s odvolaním sa na obavy z útokov maoistických rebelov. Výsledkom ich desaťročnej "ľudovej vojny" je doteraz vyše dvanásťtisíc obetí. K terajším protestom sa zatiaľ nepripojili, no v novembri minulého roka s nimi sedem politických strán vstúpilo do voľnej aliancie, pričom od nich požadovali prímerie. Napriek ukončeniu prímeria v januári a smrti minimálne 54 ľudí, aliancia stále pretrváva.

Kráľove akcie namierené na obnovu poriadku v Nepále však kritizujú Spojené štáty, Európska únia, India, Veľká Británia a Japonsko. Krajiny vyjadrili znepokojenie nad postupom vlády a vyzývajú kráľa, aby vstúpil so stranami do dialógu a obnovil demokraciu.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Marocká vláda popiera, že krajina prijímala podozrivých CIA
<< predchádzajúci článok
Po takmer troch rokoch našli ukradnutú sochu

V Nepále pokračujú v protestoch proti autoritárskemu kráľovi - diskusné fórum čitateľov