Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. septembra 2019

Marockej novinárke hrozia dva roky väzenia za údajnú interrupciu



Pred súdom v marockom Rabate sa dnes začína súdny proces s mladou ženou obvinenou z nelegálneho umelého prerušenia tehotenstva a mimomanželského pohlavného styku. Informoval o ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Rabat 9. septembra (TASR) - Pred súdom v marockom Rabate sa dnes začína súdny proces s mladou ženou obvinenou z nelegálneho umelého prerušenia tehotenstva a mimomanželského pohlavného styku. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál Le Point.


Ak súd túto mladú ženu - 28-ročnú novinárku Hadžjar Rajsúníovú - uzná za vinnú, hrozia jej dva roky väzenia. Marocký trestný zákonník totiž trestá nemanželský sex a interrupcie, ak nie sú vykonané v situácii, keď je ohrozený život matky.

Prípad Hadžjar Rajsúníovej vyvolal v Maroku odmietavé reakcie a oživil diskusiu o otázke individuálnych slobôd v krajine. Na obranu obvinenej sa postavili feministické hnutia i ľudskoprávne organizácie ako Amnesty International a Human Rights Watch, ktoré žiadajú jej okamžité prepustenie.

Mladú ženu zadržali 31. augusta, keď odchádzala z ordinácie lekára v Rabate, kam podľa vlastného tvrdenia šla kvôli podozreniu na vnútorné krvácanie. Jej snúbenca, s ktorým sa tento týždeň mali zosobášiť, zatkli tiež - spolu s ošetrujúcim lekárom, zdravotnou sestrou a sekretárkou.

Prokuratúra vo svojom vyhlásení informovala, že lekárskym vyšetrením sa zistilo, že zadržaná bola tehotná a nelegálne podstúpila interrupciu.

Hadžjar Rajsúníová tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že jej prípad súvisí s jej novinárskou činnosťou, keďže nedávno napísala článok o zadržaných aktivistoch z hnutia Hirak. V liste zverejnenom denníkom, pre ktorý pracuje, novinárka uviedla, že počas výsluchu sa jej vyšetrovatelia pýtali na jej strýka angažujúceho sa v islamistickom hnutí v Maroku.

Právnik obvinenej poprel, že by jeho mandantka podstúpila interrupčný zákrok. Podľa jeho slov do ordinácie prišla, aby od lekára dostala liek, ktorý mal zabrániť možnému potratu. Spontánny potrat "nie je trestným činom," uviedol právnik.

Spontánny potrat v prvom trimestri tehotenstva je pomerne častý a lekári po ňom ženám v špecifických prípadoch zvyknú odporučiť chirurgické vyčistenie maternice.

Pred začatím súdneho konania sa pred budovou súdu v Rabate konalo zhromaždenie na podporu súdenej mladej ženy.

Podľa oficiálnych údajov marocká justícia v roku 2018 podľa oficiálnych údajov žalovala 14 503 ľudí za pohlavný styk mimo manželstva, 3048 ľudí na cudzoložstvo, 170 za homosexualitu a 73 za interrupciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Pellegrini je podľa Matoviča horší ako Fico či Mečiar, Sulík označil premiéra za figúrku
<< predchádzajúci článok
REZORT DOPRAVY: Do železnice sa roky neinvestovalo