Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. februára 2024

Martinské divadlo oslávi 80. výročie programom Cirkus SKDV Štúdiu pripravili interaktívne zapojenie publika.Zdieľať
Martinské divadlo oslávi 80. výročie programom Cirkus SKD

Slovenské komorné divadlo (SKD) Martin oslávi 80. výročie vzniku v nedeľu (4. 2.) programom Cirkus SKD. Talkshow, kvíz so živými i pohyblivými otázkami a koncert ponúknu podľa riaditeľa divadla Tibora Kubičku návštevníkom v Národnom dome, Štúdiu i divadelnej kaviarni.


Doplnil, že program bude zložený z viacerých blokov. "V prvom budeme v Národnom dome diskutovať s hosťami z radov súčasných hercov, herečiek, pracovníkov divadla a zastúpená bude aj najstaršia generácia. Prídu aj hostia z iných divadiel a teatrológovia Vladimír Štefko, ktorý napísal publikáciu k 40. výročiu divadla a Dagmar Podmaková, zostavovateľka publikácie k 65. výročiu. Režiséri Ľubomír Vajdička, Matúš Oľha a scénograf Jozef Ciller, ktorí tu urobili mnohé inscenácie," priblížil.

V Štúdiu pripravili interaktívne zapojenie publika. "Bude to kvíz. Nie klasický, ale odohraný. Ukážky z inscenácií budú diváci identifikovať a odpovedať na jednoduché otázky. Popretkávané pesničkami z inscenácií, siahajúcich hlbšie do histórie SKD. To bude aj tretia časť, s pesničkami zo slávnych inscenácií ako Bál, Cigáni idú do neba, Štúrovci a ďalších," uviedol.

Výstavu pri príležitosti 80. výročia pripravilo SKD vo dvorane Národného domu v spolupráci s Divadelným ústavom. "Prezentuje aj historické dokumenty. Na nich Ústredie slovenských ochotníckych divadiel žiada na jeseň v roku 1943 a v januári 1944 vtedajšie ministerstvo vnútra slovenského štátu o udelenie licencie. Keďže Slovenský spevokol už dosahuje kvalitou produkcie profesionálnu úroveň. Preto by bolo dobré, aby vznikla po Národnom divadle druhá profesionálna scéna práve v Martine," dodal Kubička.

"Výstavu sme doplnili o tri výrazné osobnosti, ktoré veľa znamenajú pre martinské, ale i slovenské divadelníctvo. Je to herec Jozef Kroner, ktorý bude mať 100. výročie narodenia tento rok. Režisér Miloš Pietor, ktorý výrazne ovplyvnil SKD a režisér a dlhoročný riaditeľ SKD Ivan Petrovický," uzavrel riaditeľ martinského divadla.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najdlhšie žijú malé psy s dlhými ňufákmi, uvádza štúdia
<< predchádzajúci článok
Poetka Mirka Ábelová spojila svoje básne so slovenskou jazzovou špičkou v projekte Smrť v paradajkovej omáčke