24hod.sk    Z domova

01. novembra 2020

Matovič: Druhé kolo plošného testovania určite bude„Ideálne je, aby to bolo na celom Slovensku, ale možno v jednom, dvoch, troch okresoch nebude,“ povedal premiér. Podrobnosti oznámi po porade s hygienikmi.Zdieľať
Matovič: Druhé kolo plošného testovania určite bude

 

„Ideálne je, aby to bolo na celom Slovensku, ale možno v jednom, dvoch, troch okresoch nebude,“ povedal premiér. Podrobnosti oznámi po porade s hygienikmi.
Premiér povedal, že na Orave a v okrese Bardejov, kde bolo plošné testovanie už druhýkrát, bol počet pozitívnych prípadov o 60 percent nižší. Každé plošné testovanie podľa neho znižuje počet nakazených o približne polovicu.

Matovič povedal, že ospravedlňuje ľuďom, ktorí na testovanie nejdú z vlastnej vôle, ale kvôli tomu, že by inak nemohli ísť do práce. Podľa premiéra to bolo dôležité kvôli onkologickým pacientom, seniorom, lekárom a zdravotných sestrám. „Nechceli sme dopustiť, aby nám nemocnice kľakli na kolená. Len kvôli nim sme vás prinútili ísť na tento test. Bolo to v záujme nás všetkých.“

Najviac pozitívnych prípadov bolo v regiónoch Žilina, Topoľčany, Ružomberok a Prešov, oznámil Naď. Minister tiež smerom k zdravotníkom spresnil, že mimoriadnu odmenu 500 eur dostanú tí, ktorí sa podieľali na testovaní počas víkendu obidva dni.

Opakovať antigénové testovanie má zmysel len v regiónoch hovorí lekár Peter Visolajský

Na Slovensku máme podstatne viac infikovaných ľudí, ako odhalili a odhalia antigénové testy.

V súvislosti s prvými výsledkami z plošného testovania pokladám za potrebné verejnosti zdôrazniť:

Je obdivuhodné, čo samosprávy a bežní ľudia dokázali.

Keďže teploty týchto dní sú pomerne nízke, upozorňujem: Chemická reakcia, ktorá je podstatou testu, musí prebiehať pri teplote, ktorú udáva výrobca testu (napríklad pri Panbio COVID-19 Ag Abbott je to 15-30°C). Je preto potrebné, aby sme túto teplotu setov pri testovaní dodržali, inak hrozia nesprávne výsledky testov.

Na Slovensku máme podstatne viac infikovaných ľudí, ako odhalili a odhalia antigénové testy pri plošnom testovaní. Preto vystríham pred nesprávnymi a nebezpečnými závermi z tohto testovania.

Zdôrazňujem, že váš negatívny výsledok antigénového testu neznamená, že nemôžete byť infekčný alebo, že je isté, že nemôžete šíriť infekciu. Preto je aj pri negatívnom antigénnom teste potrebné ďalej dodržiavať hygienické opatrenia. Váš negatívny výsledok antigénového testu neznamená, že môžete ísť na návštevy, alebo, že vás sa protiepidemické opatrenia netýkajú.

Rovnako je nebezpečné, ak by sme nadobudli pocit, že ak sa vo vašej obci či kraji našlo len pár pozitívnych, že riziko infikovania sa je tu už malé ( e sa tam nemôžete nakaziť). Aj v týchto lokalitách je nevyhnutné ďalej dodržiavať protiepidemické opatrenia.

Antigénové testovanie je výborné riešenie, ak ho použijeme lokálne (vytypované regióny) a súčasne opakovane (2-3x týždenne). Celoštátne testovanie však nemá zmysel opakovať.

Podľa informácií v posledných dňoch sa ukazuje, že priemer prírastkov nových prípadov vďaka prijatým opatreniam klesá, čo je dobrá správa. Opatrenia boli zo strany štátu dobre navrhnuté, ale uskutočnili ich občania, čo je najdôležitejšie. Chcem teda zdôrazniť, aby sme nepoľavovali v našom správaní a obozretnosti.

Rúška (momentálne vhodnejšie respirátory), odstup, hygiena rúk, časté vetranie priestorov a obmedzenie kontaktov na najbližších je cesta ku slobode.

 

Ľudia si priplatili, aby nemuseli čakať v rade a mali istotu, PCR testovanie je obsadené

Presný termín, vyššia citlivosť testu či strach z toho, že si človek z testovania prinesie aj infekciu. Pýtali sme sa ľudí, prečo sa tento víkend rozhodli zaplatiť desiatky eur za PCR testy, aj keď sa mohli dať otestovať antigénovými bez poplatku.

Kto sa chce od pondelka vyhnúť desaťdňovej karanténe, mal okrem antigénových testov ešte jednu možnosť – negatívny výsledok PCR testu. Musel sa však objednať výrazne vopred. O PCR testy bol pre plošné testovanie mimoriadny záujem, plné sú nielen víkendové termíny, ale aj takmer celý budúci týždeň.

PCR testy sa považujú za medzinárodne uznávaný „zlatý štandard“ testovania, ktorý je najpresnejší. Zatiaľ je to aj jediný test nevyhnutné na cestu do krajín, ktoré chcú vidieť doklad s negatívnym výsledkom.

Správu aktualizujeme


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/matovic-druhe-kolo-plosneho-testovania-urcite-bude-cl744696.html