22. novembra 2020

Medvedev postúpil do finále, Nadal: Premárnil som šancu

Pre Medvedeva to bol prvý triumf nad Nadalom v kariére a po zápase priznal, že mu je Španiela ľúto, rovnako ako Novaka Djokoviča, ktorého vyradil Thiem.

Nadal

Ruský tenista Daniil Medvedev bude nedeľu súperom Rakúšana Dominica Thiema vo finále dvojhry na turnaji majstrov v Londýne. V druhom semifinále zdolal ako nasadená štvorku dvojku "pavúka" Španiela Rafaela Nadala 3:6, 7:6 (4), 6:3. Španiel tak ani v tomto roku nezíska poslednú veľkú trofej, ktorá mu chýba v jeho zbierke.

Medvedev bol v úvode zápasu s Nadalom aktívnejší a v treťom geme si vypracoval dva brejkbaly. Španiel ich však odvrátil, čo ho povzbudilo. Zlepšil returny a začal hrať útočnejšie. Za stavu 4:3 čistou hrou prelomil Medvedevovo podanie a po potvrdení brejku získal prvý set vo svoj prospech.

Rus sa rýchlo otriasol a v druhom dejstve si po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:0. Nadal však v ďalších minútach vystupňoval svoj výkon, od stavu 1:4 získal štyri gemy za sebou a išiel podávať na víťazstvo v zápase. Medvedev nezložil zbrane, čistou hrou vyrovnal na 5:5 a vynútil si tajbrejk, v ktorom slávil úspech. Po minibrejku odskočil Nadalovi na 4:1 a za stavu 6:4 premenil druhý setbal. O osude tretieho setu rozhodol "maratónsky" Tildenov gem pri podaní Nadala. Medvedev sa po brejku ujal vedenia 4:3 a prvýkrát získal skalp 20-násobného grandslamového šampióna. Za stavu 5:3 premenil prvý mečbal a skorigoval vzájomnú bilanciu s Nadalom na 1:3.

Pre Medvedeva to bol prvý triumf nad Nadalom v kariére a po zápase priznal, že mu je Španiela ľúto, rovnako ako Novaka Djokoviča, ktorého vyradil Thiem. "Ak chcete zdolať hráča ako Nadal, musíte mať skvelý forhend i bekhend a poctivo makať celý zápas. Samozrejmosťou je silná psychika, pretože musíte počítať s tým, že súper pôjde po každom bode. Hlava mi hovorila, že vo finále bude Dominic a Daniil, ale srdce volalo po zápase Rafa - Novak. Tentoraz vyhrala hlava. Podarilo sa nám zdolať dve najväčšie postavy tenisu a pre náš šport je to dobrá správa, že sa k slovu dostáva nová generácia," citoval Medvedeva oficiálny web ATP.

Nadal po zápase ľutoval najmä nevyužité príležitosti, ale uznal kvalitu súpera: "V úvode zápasu bol lepší, iba s ťažkosťami som si udržal servis, ale potom som sa zlepšil a získal set. V tom druhom to bola rovnaká 'pesnička', mal som však za stavu 5:4 veľkú príležitosť, ktorú som premárnil. Celkovo som neodohral dobrý zápas, bol som nervózny, ale to je v takomto zápase každý. Rozhodli detaily, v ktorých bol lepší súper."

dvojhra - semifinále:

Daniil Medvedev (Rus.-4) - Rafael Nadal (Šp.-2) 3:6, 7:6 (4), 6:3

Thiem sa stal finalistom dvojhry Turnaja majstrov v Londýne. Zvíťazil nad Djokovičom
Real Madrid prišiel dočasne o útočníka Luku Joviča, z hry ho vyradil koronavírus