Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2024

Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu otvoriť viac priechodov pre pomoc smerujúcu do Pásma GazyMedzinárodný súdny dvor vo štvrtok nariadil Izraelu, aby prijal opatrenia zahŕňajúce otvorenie viacerých pozemných priechodov na dodanie humanitárnej ...Zdieľať
israel_palestinians_88580 676x451 28.3.2024 (SITA.sk) - Medzinárodný súdny dvor vo štvrtok nariadil Izraelu, aby prijal opatrenia zahŕňajúce otvorenie viacerých pozemných priechodov na dodanie humanitárnej pomoci do vojnou zmietaného Pásma Gazy.


Dve nové predbežné opatrenia vydal v prípade žaloby Juhoafrickej republiky, ktorá obvinila Izrael z genocídy vo vojenskej kampani, ktorá sa začala po útokoch militantného hnutia Hamas zo 7. októbra.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Juhoafrická republika žiadala viac predbežných opatrení vrátane prímeria, pričom odkazovala na to, že ľudia v Pásme Gazy hladujú. Izrael vyzýval súd, aby už ďalšie nové nariadenia nevydával.

Súdny dvor vo svojom právne záväznom nariadení povedal Izraelu, aby prijal „všetky potrebné a účinné opatrenia na to, aby bezodkladne v plnej spolupráci s Organizáciou Spojených národov zabezpečil nerušené poskytovanie nevyhnutne potrebných základných služieb a humanitárnej pomoci všetkým, ktorých sa to týka“. To zahŕňa potraviny, vodu, palivo a zdravotnícke potreby.

Tiež nariadil Izraelu, aby okamžite zabezpečil, „že sa jeho armáda nedopustí činov, ktoré predstavujú porušenie ktoréhokoľvek z práv Palestínčanov v Gaze ako chránenej skupiny podľa Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy“, a to aj tým, že akokoľvek zabráni poskytnutiu naliehavo potrebnej humanitárnej pomoci.


Zdroj: SITA.sk - Medzinárodný súdny dvor nariadil Izraelu otvoriť viac priechodov pre pomoc smerujúcu do Pásma Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusi zaútočili na ukrajinské mesto Mykolajivka riadenými bombami, v Chersone zasiahli taxík
<< predchádzajúci článok
Pri okupovanom Kryme sa do mora zrútila ruská stíhačka Su-27, mohli si ju zostreliť sami Rusi