Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. septembra 2021

Merkelová vo funkcii končí, parlamentné voľby v Nemecku tesne vyhrali sociálni demokratiNemeckí stredoľaví sociálni demokrati získali v nedeľňajších parlamentných voľbách najväčší podiel hlasov. Tesne ...Zdieľať
germany_elections_31844 1b9b2940ff5a491eb94c71e8c31fa091 676x451 27.9.2021  -

 Nemeckí stredoľaví sociálni demokrati získali v nedeľňajších parlamentných voľbách najväčší podiel hlasov. Tesne tak zdolali stredopravý blok Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) a bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorá po 16 rokoch končí vo funkcii.

Dobrá a pragmatická vláda


Predstavitelia ústrednej volebnej komisie v pondelok skoro ráno uviedli, že po spočítaní hlasov vo všetkých 299 volebných obvodoch mala Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) 25,9 % hlasov, kým blok CDU/CSU prilákal 24,1 % voličov.

V minulosti žiadna víťazná strana nezískala v nemeckých parlamentných voľbách menej ako 31 % hlasov.

„Je to veľmi jasný mandát na zabezpečenie toho, aby sme teraz pre Nemecko zostavili dobrú a pragmatickú vládu,“ povedal kandidát sociálnych demokratov na kancelára Olaf Scholz, odchádzajúci vicekancelár a minister financií, ktorý vytiahol svoju stranu z dlhoročného prepadu.

Najhorší výsledok CDU/CSU vo voľbách


Napriek tomu, že blok CDU/CSU dosiahol najhorší výsledok v parlamentných voľbách, chce sa obrátiť na menšie strany, aby s nimi prediskutoval zostavenie vlády. „Samozrejme, je to strata hlasov, ktorá nie je pekná,“ povedal líder CDU/CSU Armin Laschet na margo volebného výsledku.

Dosiaľ najhoršie si tento blok počínal v parlamentných voľbách ešte v roku 1949, keď získal 31 %. Laschet podotkol, že únia urobí všetko, čo bude v jej silách, aby zostavila vládu pod jej vedením, pretože „Nemecko teraz potrebuje do budúcnosti koalíciu, ktorá bude modernizovať krajinu“.

V hre aj veľká koalícia


Scholz i Laschet sa teraz budú snažiť presvedčiť na spoluprácu stranu Zelených, ktorá skončila na 3. mieste so 14,8 % hlasov, a stranu Slobodní demokrati (FDP), ktorá získala 11,5 % hlasov.

Zelení sa tradične prikláňajú k sociálnym demokratom a FDP zasa k únii CDU/CSU, no nevylúčili, že pôjdu inou cestou. Ďalšou možnosťou na zostavenie vlády je zopakovanie doterajšej „veľkej koalície“ tvorenej úniou a sociálnymi demokratmi, ktorá viedla Nemecko počas dvanástich zo 16 rokov Merkelovej vo funkcii kancelárky.

Do Bundestagu sa ešte dostala nacionalistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá získala 10,3 % hlasov. S ňou však nikto spolupracovať nechce. Krajne ľavicová strana Ľavica podľa prognóz získala iba 4,9 % hlasov, čo by znamenalo, že sa nedostane do parlamentu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová vo funkcii končí, parlamentné voľby v Nemecku tesne vyhrali sociálni demokrati © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kedysi ich nosili baníci, dnes nosí milované džínsy celý svet
<< predchádzajúci článok
Remišovej ministerstvo navýšilo peniaze pre regionálny rozvoj o milión eur, podporí nimi viac projektov

Merkelová vo funkcii končí, parlamentné voľby v Nemecku tesne vyhrali sociálni demokrati - diskusné fórum čitateľov