Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. augusta 2011

Mesačný report na kapitalových trhoch

Zdieľať
Globálny prehľad
Časť akciových kurzov na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch v júli výrazne klesla. Niektoré juhoázijské burzy, ako aj Rusko sa tomuto trendu ubránili a výrazne si prilepšili (Thajsko +9 %, Filipíny +5 %, Micex + 2 %). Najväčšie straty spomedzi veľkých rýchlo sa rozvíjajúcich trhov utrpela Brazília, ktorá zaznamenala pokles o vyše 6 %. Klesanie sa koncom mesiaca zrýchlilo. Začiatkom augusta prešlo na celom svete – v rozvinutých i rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách v rovnakej miere – takmer do voľného pádu. K tomuto vývoju prispeli na jednej strane interné faktory (ďalšie náznaky hospodárskeho oslabenia), na druhej strane – a predovšetkým – externé vplyvy. Hospodárske ukazovatele USA boli sčasti veľmi negatívnym prekvapením a signalizovali výrazne silnejšie oslabenie, ako doteraz očakávala väčšina účastníkov trhu. Mesiace trvajúce spory o zvýšení dlhového stropu v USA okrem toho celému svetu ukázali, že politická trieda vo Washingtone D.C. už takmer nie je schopná konať. Kompromis medzi republikánmi a demokratmi, ktorý sa podarilo dosiahnuť v poslednej minúte, je pre trvalú konsolidáciu rozpočtu nedostatočný. Všetky väčšie úsporné opatrenia sa napokon odložili na obdobie po prezidentských voľbách a voľbách do kongresu koncom roka 2012. Zníženie ratingu USA z najlepšieho hodnotenia AAA na AA+ s negatívnym výhľadom, ku ktorému pristúpila agentúra S&P začiatkom augusta, bolo preto takmer logicky vyplývajúcim rozhodnutím. Prekvapujúci bol však čas tohto kroku. Kým razantne stúpajúce štátne dlhy USA aspoň ešte nepredstavujú priamy, akútny problém, dlhová kríza v eurozóne je úplne iný prípad. Doposiaľ boli stredobodom pozornosti menšie okrajové štáty eurozóny. V júli sa však pod tlak a pod vplyv krízy dostalo aj neporovnateľne väčšie Španielsko a predovšetkým Taliansko. Šéfovia vlád EÚ vzhľadom na túto situáciu koncom júla prijali čiastočne prekvapujúce ďalekosiahle opatrenia. Najväčší tlak by vďaka tomu mohol byť aspoň krátkodobo pod kontrolou. Je však viac ako otázne, či bude balíček opatrení dostatočný aj z dlhodobého hľadiska. Skôr či neskôr bude možno nutné aspoň ďalšie masívne navýšenie stabilizačného fondu. Z politického hľadiska by však takého navýšenie mohlo byť už len ťažko presaditeľné. Problémy a nerovnováha v eurozóne, ktoré tvoria základ krízy, sa tak či tak nedajú vyriešiť ochrannými valmi a záchrannými fondmi.

 

Hospodárstva rýchlo sa rozvíjajúcich krajín tiež javia mnohonásobné známky zreteľného oslabenia rastovej dynamiky – východiskové úrovne sú však väčšinou vysoké. Tento vývoj preto momentálne pokladáme skôr sa prechodné ochabnutie v rámci neporušeného dlhodobejšieho rastu – aspoň dovtedy, kým USA a eurozóna neskĺznu do recesie. Aj v takom prípade by väčšina rýchlo sa rozvíjajúcich trhov vďaka výrazne zvýšeným finančným zdrojom a rýchlo rastúcim tuzemským trhom bola vo veľmi dobrej pozícii.
 
Pohľad na krajiny
Čína

 

Index nákupných manažérov a predstihové ukazovatele signalizujú ďalšie oslabenie čínskeho hospodárskeho rastu. Tlak na ceny tiež trochu poľavuje, zatiaľ však menej výrazne, ako vláda a trhy očakávali. Zdá sa, že tlmiace opatrenia centrálnej banky majú stále silnejší účinok na poskytovanie úverov – zároveň sa však množia správy o masívnych úveroch a financovaní mimo oficiálnych bankových bilancií. Ťažká vlaková nehoda na čínskej vysokorýchlostnej železnici odhalila bezpečnostné a kvalitatívne nedostatky, ktoré môžu mať pre čínske hospodárstvo celkovo dlhodobé následky. V rekordnom čase a s vynaložením enormného kapitálu vybudovaná železničná sieť na jednej strane predstavuje jeden z najprestížnejších čínskych projektov. Čínskym výrobcom vysokorýchlostných vlakov mal v neposlednom rade slúžiť ako referenčný projekt, na základe ktorého by získali medzinárodné vývozné zákazky. Táto perspektíva sa nateraz javí ako nereálna. Faktom ostáva, že japonský ekvivalent za takmer 40 rokov nezaznamenal ani jednu smrteľnú nehodu. Na druhej strane by táto udalosť mohla mať vplyv aj na iné odvetvia a posilniť imidž, ktorého sa mnohé čínske výrobky stále nemôžu zbaviť: lacno a rýchlo vyrobené, ale nízkej kvality a, koniec koncov, skôr nedokonalé kópie lepších originálov.
Čínsky akciový trh si však opäť počínal pomerne dobre a s poklesom o 2 % zaznamenal menšiu stratu ako mnohé iné rýchlo sa rozvíjajúce trhy.
 
India
Indická centrálna banka koncom júla opäť zvýšila úrokové sadzby – na prekvapenie trhov o 50 bázických bodov namiesto očakávaných 25 (1 bázický bod = 0,01 %) na terajších 8 %. Inflácia zostáva vysoká a už 18 mesiacov sa húževnato drží nad úrovňou 9 %. Centrálna banka zvýšila svoju inflačnú prognózu na koniec fiškálneho roka (marec 2012) zo 6 na 7 %. Čísla priemyselnej výroby zároveň klesli miernejšie, ako sa očakávalo. Príslušné mesačné údaje však podliehajú veľmi vysokým výkyvom a aj podľa odhadu centrálnej banky, preto nemajú veľkú výpovednú hodnotu.
Akciovému trhu sa nepodarilo nadviazať na zotavenie, ktoré začalo koncom júna, a v júli celkovo oslabil o približne 3,5 %. Telekomunikačné tituly a výrobcovia cementu si v protiklade s týmto trendom prilepšili, pričom poslední menovaní v predchádzajúcich mesiacoch výrazne klesali. Metalurgické akcie a akcie distribútorov energie a podnikov podieľajúcich sa na budovaní infraštruktúry sa vyvíjali podpriemerne – rovnako ako v predošlom mesiaci.
 

 
Brazília
 Brazílske hospodárske ukazovatele naposledy opäť dopadli skôr negatívne. Očakávania rastu HDP za celkový rok od začiatku roka už výrazne klesli a medzičasom skĺzli pod reálny 4 % prírastok. Zdá sa však, že aspoň inflácia má svoje maximálne hodnoty za sebou. Rast úverov je napriek všetkým protiopatreniam centrálnej banky naďalej veľmi vysoký a oproti predošlému roku stúpol o približne 20 %. Centrálna banka prijala ďalšie opatrenia s cieľom zakročiť proti pokračujúcemu zhodnocovaniu brazílskeho realu.

 

Akciový trh nepokračoval v zotavovaní a s poklesom o približne 6 % utrpel jednu z najväčších strát spomedzi búrz rýchlo sa rozvíjajúcich krajín. Najmä akcie citlivé na hospodársky vývoj, ako napríklad výrobcovia ocele a cyklické spotrebné tituly, sa ocitli pod silným tlakom. Napriek ďalej sa zhoršujúcim konjunktúrnym očakávaniam sú mnohé tituly po vysokých kurzových stratách posledných mesiacov medzičasom ocenené veľmi výhodne, a to najmä niektoré banky a oceliarske akcie.
 
Rusko
Zotavovanie ruského hospodárstva pokračuje, jeho dynamika však viditeľne spomaľuje. Centrálna banka naposledy ponechala hlavnú úrokovú sadzbu v súlade s očakávaniami nezmenenú. Tohtoročná úroda by mala dopadnúť dobre a ceny potravín by teda v Rusku na rozdiel od minulého roka (extrémne sucho) nemali predstavovať významný zdroj inflačného tlaku. To by sa v druhej polovici roka malo pozitívne odraziť na inflácii, ktorá sa dnes ešte pohybuje nad úrovňou 8 % (jadrová inflácia). Rubeľ bol v medzimesačnom porovnaní oproti menovému košu EUR-USD silnejší, pričom ho podporila rastúca cena ropy. Výnosy ruských dlhopisov klesli a v júli preto priniesli investorom operujúcim v eurách celkovo pozitívny vývoj hodnoty.
Ruský akciový trh v júli zaznamenal postranný pohyb až mierne stúpanie a mesiac uzavrel s miernym plusom. Ani Rusku sa však nepodarilo vyhnúť sa celosvetovému výpredaju akcií, ku ktorému dochádzalo od začiatku augusta. Hlavnou júlovou správou bola bezpochyby záchrana oslabenej Bank of Moscow zo strany ruského štátu s kapitálovou injekciou v objeme 14 miliárd (!) USD. Ruské banky si napriek tomu počínali lepšie ako bankové tituly v rozvinutých krajinách. Spotrebné tituly a realitné akcie sa vyvíjali výrazne horšie ako trhový priemer.
 
Turecko
Motorom vysokého hospodárskeho rastu v Turecku počas posledných mesiacov (+11 % v medziročnom porovnaní za prvý kvartál 2011) bola predovšetkým rastúca spotreba domácností, výrazne sa však zvýšili aj investície podnikov a vládne výdavky. Nech je tento rast akokoľvek pozoruhodný, vedie k pribežnému zhoršovaniu tureckej bilancie bežného účtu spôsobenému vysokým dovozom, silnou surovinovou závislosťou krajiny a nízkym vývozom v dôsledku spomaľujúcej rastovej dynamiky iných krajín. Deficit bežného účtu sa v súčasnosti blíži úrovni 9 % HDP. Miera inflácia za jún však naposledy opäť veľmi pozitívne prekvapila nárastom cien „len“ o 6,2 % v medziročnom porovnaní (po 7,2 % v máji). Surovinová závislosť krajiny a naďalej veľmi dynamický domáci dopyt napriek tomu zostávajú značnými rizikovými faktormi pre dlhodobejšiu cenovú stabilitu. Prvou reakciou bolo znehodnotenie líry a klesajúce výnosy dlhopisov. Úrovne výnosov tureckých dlhopisov v júli vykázali celkovo klesajúcu tendenciu, znehodnotenie líry však viac ako kompenzovalo zvýšené cenové úrovne dlhopisov a investorom prinieslo celkovo negatívnu výkonnosť. Centrálna banka pri príležitosti mimoriadneho zasadania začiatkom augusta prekvapila účastníkov trhu znížením úrokových sadzieb. Ako dôvody uviedla obavy o hospodársky vývoj na základe dlhovej krízy v rozvinutých krajinách. Zároveň oznámila opatrenia zamerané na zabránenie výraznejšiemu znehodnoteniu líry. Tlak na menu však zatiaľ pravdepodobne zostane vysoký.
Akciový index ISE-100 na istanbulskej burze v priebehu mesiaca klesol o vyše 5 %, potom sa však opäť zotavil a júl napokon uzavrel s mínusom na úrovni 1,5.

 

 
Poľsko
Poľské hospodárstvo je naďalej robustné, pričom v poslednom čase bol podstatným motorom rastu dobrý domáci dopyt. Najnovšie zverejnené maloobchodné obraty v porovnaní s minulým rokom vykazujú výrazný nárast a aj nezamestnanosť opätovne klesla. V prípade klesnutej priemyselnej produkcie však badať spomaľovanie, pozitívna dynamika posledných mesiacov sa stráca. Inflácia veľmi pozitívne prekvapila a v medzimesačnom porovnaní klesla oveľa výraznejšie, ako sa očakávalo. Centrálna banka v júli ponechala hlavnú úrokovú sadzbu v súlade s očakávaniami nezmenenú. Naďalej však bude musieť venovať pozornosť aj hospodárskemu vývoju v eurozóne. V prípade, že sa hospodárske vyhliadky najväčších obchodných partnerov Poľska zhoršia, prípadné zvyšovanie úrokových sadzieb by mohlo byť kontraproduktívne, a preto by sa mohlo odložiť alebo by mohlo byť menej výrazné. Kurzy poľských štátnych dlhopisov si v júli prilepšili a aj zlotý bol mierne silnejší.
Poľský akciový trh pokračoval v júnovej korekcii smerom nadol a zaznamenal 2,5 % pokles, pričom telekomunikačné akcie a akcie dodávateľov energie boli vďaka ich defenzívnejšej povahe vyhľadávanejšie, a preto dopadli lepšie ako celkový trh.
 
Česká republika
České hospodárstvo sa celkovo výrazne zotavilo z krízových úrovní, pričom ho podporuje predovšetkým robustný zahraničný dopyt, a to najmä z Nemecka. Rast za prvý kvartál 2011 sa oproti prvému odhadu revidoval výrazne nahor, na 2,8 % v medziročnom porovnaní. Vývoz a dovoz oproti minulému roku naďalej vykazujú vysokú mieru rastu a aj priemyselná výroba je na výrazne vyššej úrovni. V nasledujúcich mesiacoch však dynamika pravdepodobne spomalí, keďže predstihové ukazovatele signalizujú mierne oslabenie. Oživovanie je naďalej poháňané najmä vývozom a zdá sa, že zatiaľ nemalo široký vplyv na domáci trh. Veľkú časť pozitívnych účinkov silnejšieho rastu v Nemecku, ktoré je českým exportným trhom, pohltia štátne úsporné programy. Inflácia pozitívne prekvapila a naposledy stúpla na 1,8 % (v medziročnom porovnaní). Nachádza sa teda v tolerančnom pásme centrálnej banky. Pre reakčnú funkciu centrálnej banky je veľmi dôležitý hospodársky vývoj v západnej Európe a výrazné spomalenie hospodárskej aktivity by mohlo odložiť prípadné zvyšovanie úrokových sadzieb až na budúci rok. Kurzy českých dlhopisov v júli podstatne stúpli, pričom ich poháňali klesajúce výnosy eurových benchmarkových dlhopisov (Nemecko). Česká koruna bola v medzimesačnom porovnaní najsilnejšou menou regiónu a oproti euru sa zhodnotila.
Český akciový trh v júli opäť zaznamenal straty a klesol o vyše 4 %.

 

 
Maďarsko
Maďarské hospodárstvo v prvom kvartáli 2011 vzrástlo v medziročnom porovnaní o 2,5 %, najmä vďaka vyššiemu vývozu, kým domáci dopyt zostal slabý. Aj Maďarsko teda ťaží predovšetkým zo zahraničného dopytu, čo sa okrem iného odráža aj na robustnej obchodnej bilancii. Index nákupných manažérov vo výrobnom odvetví mierne klesol na úroveň 52,2, a teda naďalej signalizuje rast. Podnikateľské prostredie a dôvera spotrebiteľov sa však zhoršili. Miera inflácie bola pre účastníkov trhu opäť pozitívnym prekvapením a klesla výraznejšie, ako sa očakávalo. V prípade, že dynamika inflácie sa v druhej polovici roka v súlade s prognózami centrálnej banky trvalo spomalí, vznikne priestor na zníženie úrokových sadzieb. Forint aj v júli podliehal výraznejším výkyvom a v medzimesačnom porovnaní sa oproti euru celkovo mierne zhodnotil. Kurzy maďarských dlhopisov výraznejšie kolísali v závislosti od ochoty investorov riskovať a celkovo si pohoršili. Z dlhodobého hľadiska sa úroveň maďarských výnosov javí aj naďalej ako atraktívna. Pre Maďarsko je mimoriadne dôležitý vývoj švajčiarskeho franku.

Maďarský akciový trh v júli zaznamenal pokles na úrovni takmer 5 %. Mimoriadne veľkú stratu utrpela ťažká váha v indexe OTP (-8,6 %). Tento bankový titul trpel v dôsledku zhodnocovania švajčiarskeho franku. Mnohí maďarskí poberatelia úverov sa silne zadlžili v cudzej mene a najnovšie masívne zhodnotenie švajčiarskeho franku im spôsobuje čoraz väčšie problémy. Pokračujúce zhodnocovanie švajčiarskej meny by preto zasiahlo Maďarsko a jeho banky mimoriadne negatívne.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Európska komisia víta návrh na spoločnú vládu eurozóny
<< predchádzajúci článok
Ľubomír Galko nepodá pre návrh rozpočtu demisiu