Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

04. júna 2020

Meteorológov prekvapilo netypické britské počasie, máj bol najslnečnejším mesiacom v históriiMáj bol v histórii meraní vo Veľkej Británii najslnečnejší kalendárny mesiac a jar bola takisto historicky najslnečnejšou. Informovali o tom zástupcovia Met Office. Británia si počas mája užila ...Zdieľať
gettyimages 547499548 676x451 4.6.2020  - Máj bol v histórii meraní vo Veľkej Británii najslnečnejší kalendárny mesiac a jar bola takisto historicky najslnečnejšou. Informovali o tom zástupcovia Met Office.


Británia si počas mája užila 266 hodín slnečného svitu, čím o jednu hodinu predbehla doterajší mesačný rekord z júna 1957. Na výnimočnosti pridáva aj fakt, že zima bola upršaná, pričom rekordné dažde zaznamenali vo februári.

Meteorológov prekvapil prechod z extrémne mokrého do extrémne suchého počasia, čo podľa nich nie je "typické britské počasie".

Ohromujúca štatistika slnečného svitu


Británia si v priemere užíva medzi marcom a koncom mája 436 hodín slnka. Od roku 1929 mali viac ako 500 hodín slnka v rámci spomínaného obdobia len počas desiatich rokov, pričom v ani jeden rok to nebolo viac ako 555 hodín. Vedci tvrdia, že nedávne počasie v krajine bolo bezprecedentné a ohromujúce.

Doteraz si ľudia užili 626 hodín slnka, a to vďaka prúdeniu, ktoré "uzamklo" počasie na jednom mieste.

"Je to súčasť modelu, v rámci ktorého zažívame čoraz častejšie extrémne počasie súvisiace s klimatickými zmenami," uviedla Liz Bentley z Royal Meteorological Society.

"Ak sa pozrieme na rozdiel v množstve zrážok spadnutých počas zimy a jari, je to najväčší rozdiel od roku 1862. Štatistika slnečného svitu je skutočne ohromujúca. Vyniká tým, koľko hodín slnečného svitu prelomilo predchádzajúci rekord z roku 1948. Mali sme viac slnka ako počas väčšiny našich letných období, a to je skutočne pozoruhodné," povedal Mark McCarthy z Met Office.

Nepredvídateľnosť britskej klímy


Upozornil však, že tento rok ľudia nemôžu považovať za ukazovateľ budúcnosti, pretože prúdenie sa môže správať inak.

Vedci sa domnievajú, že otepľovanie Arktídy spôsobené človekom viedlo k rekordným teplotám a požiarom na Sibíri a môže ovplyvniť aj prúdenie, čo však zatiaľ nedokázali.

"Pre väčšinu ľudí znamená nedávne slnečné počasie jednoducho 'pekné počasie'. No v širšom kontexte je to signál narastajúcej nepredvídateľnosti britskej klímy. Plánovanie vegetačného obdobia začína pripomínať noc strávenú pri hracích stoloch. Faktom zostáva, že odvážne a včasné opatrenia na zníženie emisií môžu znížiť čoraz väčšie riziká spojené s klimatickou zmenou v Británii a po celom svete," uzavrel Joe Smith z Royal Geographical Society.


Zdroj: Webnoviny.sk - Meteorológov prekvapilo netypické britské počasie, máj bol najslnečnejším mesiacom v histórii © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež František pomôže nemocniciam, do aukcie ponúka bicykel Sagana aj Pellegriniovej plavky
<< predchádzajúci článok
Google stiahol aplikáciu na mazanie programov z Číny, podnecovala protičínske nálady

Meteorológov prekvapilo netypické britské počasie, máj bol najslnečnejším mesiacom v histórii - diskusné fórum čitateľov