Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. januára 2010

MH SR: Šrotovné nevyužili všetci záujemcoviaDotáciu na kúpu nového motorového vozidla pri zlikvidovaní starého, tzv. šrotovné, pravdepodobne nestihli využiť všetci záujemcovia. Pre agentúru SITA to ...Zdieľať
Foto: Ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) - Dotáciu na kúpu nového motorového vozidla pri zlikvidovaní starého, tzv. šrotovné, pravdepodobne nestihli využiť všetci záujemcovia. Pre agentúru SITA to potvrdilo Ministerstvo hospodárstva SR. Ministerstvo zatiaľ nevedelo konkretizovať koľko záujemcov si nestihlo do konca minulého roka uplatniť pri kúpe nového automobilu šrotovné. "Údaje rezort momentálne spracováva, preto nedokážeme presnejšie odpovedať. Možno však očakávať, že nebudú vyčerpané všetky dotácie," konštatovalo ministerstvo.

Podľa ministerstva hospodárstva si šrotovné neuplatnilo k 10. decembru minulého roka približne 4 tisíc ľudí. K spomínanému termínu využilo šrotovné pri kúpe nového motorového vozidla takmer 40 tisíc záujemcov. Rezort hospodárstva momentálne neuvažuje o predĺžení termínu na uplatnenie šrotovného. Ten sa skončil v posledný deň minulého roka. "V súlade s výnosom, ktorého platnosť skončila 31. decembra 2009 v rovnakom termíne sa skončili aj nároky na uplatnenie šrotovného. O predĺžení termínu v súčasnosti neuvažujeme," uzavrel rezort hospodárstva.

Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka v súčasnosti už nie je potrebné zaviesť tretie kolo šrotovného. "Slovensko nezaviedlo prvé dve kolá šrotovného ako vlastnú iniciatívu, ale skôr vnímalo iniciatívu Európskej únie. Čas však postupuje, a osobne poviem, že nie som veľmi presvedčený, že by sa malo zaviesť tretie kolo šrotovného. Ja osobne nie som zástanca tretieho kola šrotovného," povedal v decembrovom rozhovore pre agentúru SITA minister Jahnátek. Zavedením tretieho kola šrotovného by sa podľa ministra znova narušil prirodzený vývoj na trhu s automobilmi.

V prvej aj druhej vlne šrotovného vyčlenil štát prostriedky na podporu 22 100 vozidiel. V prvom kole dotoval štát nákup vozidla 1 500 eurami, ak predajca poskytol zľavu vo výške 500 eur, alebo 1 000 eurami, ak predajca neprispel nič. V druhom kole už rezort hospodárstva poskytol dotáciu vo výške 1 000 eur za podmienky, že predajca tiež poskytol zľavu najmenej 1 000 eur. Priemerná základná cena vozidla predávaného so šrotovacou prémiou v prvom kole predstavovala 11 256 eur.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzi Nitrou a Levicami je poľadovica
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy v pondelok klesli, ceny zlata vzrástli