Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. júna 2021

Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctvePodľa 39 percent Slovákov miera korupcie na Slovensku klesá. Naopak, nárast korupcie vidí 19 percent. Vyplýva to z prieskumu Globálny barometer korupcie, ktorý zverejnila centrálaZdieľať
gettyimages 821763648 e1541611520262 676x439 19.6.2021 (Webnoviny.sk) - Podľa 39 percent Slovákov miera korupcie na Slovensku klesá. Naopak, nárast korupcie vidí 19 percent. Vyplýva to z prieskumu Globálny barometer korupcie, ktorý zverejnila centrála Transparency International v Berlíne.


V prieskume analyzovali dáta z vyše 100 krajín vrátane celej Európskej únie (EÚ). Najvyšší nárast korupcie spomedzi slovenských susedov vnímajú v Maďarsku (40 percent), v Poľsku (37 percent) a zhodne v Rakúsku a Českej republike (29 percent).

Dáta na Slovensku zbierali počas októbra a novembra 2020, a to na vzorke 2001 respondentov. O barometri informovala Transparency International Slovensko (TIS) na svojom profile na sociálnej sieti.

Vládu riadia záujmové skupiny


„Analýza potvrdzuje dlhodobý pozitívny trend v oblasti malej korupcie,“ uviedla TIS. K úplatku sa v ňom anonymne priznalo necelých 11 percent Slovákov, ktorí prišli za posledný rok do kontaktu s verejnými inštitúciami. Najčastejšie išlo o zdravotníctvo. Avšak Slovensko stále prevyšuje priemer EÚ, kde to bolo len sedem percent.

Najvyšší podiel v únii dosahuje Rumunsko, a to 20 percent. Až 56 percent opýtaných Slovákov si však stále myslí, že vládu riadia záujmové skupiny. Veľmi podobné čísla ukazuje priemer EÚ ako aj Rakúsko či Maďarsko. Vypuklejšie tento problém vnímajú u našich českých (67 percent) a poľských susedov (61 percent).

Slováci sa nespoliehajú len na konexie


Špecifická je situácia pri využívaní osobných známostí. Z krajín Vyšehradskej štvorky má Slovensko najnižší podiel (26 percent) ľudí, ktorí vybavujú na úradoch cez konexie. V Únii vedú Česi (57 percent), naopak, v Estónsku je to iba 12 percent.

Takmer osem z desiatich Slovákov si myslí, že aj bežný človek dokáže prispieť k potieraniu korupcie. „To je skvelá správa, lebo pre korupčné praktiky lepšie podhubie, ako je apatická verejnosť, neexistuje,“ uzavrelo TIS.


Zdroj: Webnoviny.sk - Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctve © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Meteorológovia zhodnotili počasie na Slovensku, jar patrila k najchladnejším za posledných 40 rokov
<< predchádzajúci článok
Pôžičky na dovolenku nie sú u Slovákov obľúbené, najčastejšie však po nich siahajú ľudia s ďalšími dlhmi

Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctve - diskusné fórum čitateľov