Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2006

Mikloš vraj dodávateľom pre Kia nesľuboval stimulyMinister financií Ivan Mikloš nesľúbil podľa jeho hovorcu a poradcu Petra Papanka žiadne investičné stimuly pre zahraničných dodávateľov pre automobilku Hyundai/Kia pri Žiline. "Nie je pravda, že ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. februára (WN/SITA) - Minister financií Ivan Mikloš nesľúbil podľa jeho hovorcu a poradcu Petra Papanka žiadne investičné stimuly pre zahraničných dodávateľov pre automobilku Hyundai/Kia pri Žiline. "Nie je pravda, že minister financií počas dočasného pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva prisľúbil nejaké investičné stimuly pre dodávateľov. Minister Mikloš rokoval priamo s firmou Kia len o investičných stimulov pre materskú firmu. Mrzí nás, že pán Dvořák používa takéto vyjadrenia," povedal pre agentúru SITA Papanek.

Hovorca spoločnosti Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák vo vyjadrení spoločnosti Kia k zamietnutiu žiadosti o štátnu pomoc pre dodávateľov Hyundai/Kia okrem iného uviedol, že aj minister financií Ivan Mikloš, ktorý dočasne pôsobil ako minister hospodárstva, potvrdil predstaviteľom spoločnosti Kia, že všetky sľuby, týkajúce sa štátnej pomoci dodávateľom Kia budú dodržané. Spoločnosť Kia je sklamaná z rozhodnutia slovenskej vlády zamietnuť žiadosti o štátnu pomoc pre dodávateľov. Dodávatelia spoločnosti Kia a kórejská ambasáda už zvažujú v tejto veci právne kroky.

Vláda v stredu schválila návrh ministra hospodárstva Jirka Malchárka, aby zahraniční dodávatelia pre automobilku Hyundai/Kia, ktorí požadujú od Slovenska investičné stimuly, nezískali žiadnu štátnu pomoc. Podľa Malchárka totiž vybraní dodávatelia chcú investovať v zóne, v ktorej nie je podľa schválených pravidiel poskytovania investičných stimulov možné poskytnúť štátnu pomoc. Celkový objem žiadanej štátnej pomoci pre deviatich, prevažne kórejských, dodávateľov predstavoval 663,6 mil. Sk. Z uvedenej čiastky tvorí požadovaná finančná dotácia 331,8 mil. Sk, teda 50 % z celkovej výšky štátnej pomoci. Podľa Malchárka štátnu pomoc dodávateľom spoločnosti Kia sľúbil exminister hospodárstva Pavol Rusko bez toho, aby to schválila vláda. Malchárek podal v tejto veci na exministra aj trestné oznámenie za zneužívanie právomoci.

Celkový objem plánovaných investícií týchto dodávateľov predstavuje 5,2 mld. Sk, pričom by mali vytvoriť 1 924 nových pracovných miest. Minister Malchárek sa neobáva, že by investori mohli zo Slovenska odísť.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Spoločnosť Kia zvažuje voči Slovensku právne kroky (2. 2. 2006)
 Ruskovho manažéra odvolali z ďalšej funkcie v KIA (25. 10. 2005)
 Kia: žalobu stiahli (15. 10. 2005)
 Náklady na Kiu klesnú, štátnym nominantom sa trasú stoličky (14. 10. 2005)
 KIA - spečatili dohodu (12. 10. 2005)nasledujúci článok >>
SDKÚ chce, aby zmluva so Svätou stolicou ľudí spájala
<< predchádzajúci článok
DATALAN opätovne najlepším partnerom

Mikloš vraj dodávateľom pre Kia nesľuboval stimuly - diskusné fórum čitateľov