Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2006

Spoločnosť Kia zvažuje voči Slovensku právne krokySpoločnosť Kia je sklamaná z rozhodnutia slovenskej vlády zamietnuť žiadosti o štátnu pomoc pre dodávateľov automobilky Hyundai/Kia pri Žiline. Ako ďalej uviedol hovorca spoločnosti Kia Motors ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. februára (WN/SITA) - Spoločnosť Kia je sklamaná z rozhodnutia slovenskej vlády zamietnuť žiadosti o štátnu pomoc pre dodávateľov automobilky Hyundai/Kia pri Žiline. Ako ďalej uviedol hovorca spoločnosti Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák, spoločnosť Kia, dodávatelia spoločnosti Kia a kórejská ambasáda už zvažujú v tejto veci právne kroky. "Spoločnosť Kia, dodávatelia spoločnosti Kia a kórejská ambasáda nechápu a nemôžu akceptovať neprimerané rozhodnutie slovenskej vlády a zvažujú ďalšie kroky. Schválený návrh, ktorý predložil minister hospodárstva Jirko Malchárek, je proti akýmkoľvek slušným mravom, ako aj proti medzinárodnej a obchodnej etikete," dodal Dvořák.

"Spoločnosť Kia a jej dodávatelia sú pevne presvedčení, že rozhodnutie slovenskej vlády o nepridelení štátnej pomoci dodávateľom Kia je absurdné a nepochopiteľné, preto seriózne zvažujeme proti tomuto rozhodnutiu právne kroky na medzinárodnej úrovni,” uviedol prezident spoločnosti Kia Motors Slovakia In-Kyu Bae. Podľa spoločnosti Kia aj minister financií Ivan Mikloš, ktorý dočasne pôsobil ako minister hospodárstva, potvrdil predstaviteľom spoločnosti Kia, že všetky sľuby, týkajúce sa štátnej pomoci dodávateľom Kia budú dodržané. "Aj keď štátnu pomoc pre dodávateľov prisľúbil oficiálnym listom exminister hospodárstva Pavol Rusko, bola prisľúbená v mene ministerstva hospodárstva a v mene slovenskej vlády, nie v mene súkromnej osoby pána ministra," doplnil Dvořák. Exminister hospodárstva potvrdil štátnu pomoc pre dodávateľov Kia v apríli 2005.

Vláda v stredu schválila návrh ministra hospodárstva Jirka Malchárka, aby zahraniční dodávatelia pre automobilku Hyundai/Kia, ktorí požadujú od Slovenska investičné stimuly, nezískali žiadnu štátnu pomoc. Podľa Malchárka totiž vybraní dodávatelia chcú investovať v zóne, v ktorej nie je podľa schválených pravidiel poskytovania investičných stimulov možné poskytnúť štátnu pomoc. Celkový objem žiadanej štátnej pomoci pre deviatich, prevažne kórejských, dodávateľov predstavoval 663,6 mil. Sk. Z uvedenej čiastky tvorí požadovaná finančná dotácia 331,8 mil. Sk, teda 50 % z celkovej výšky štátnej pomoc. Podľa Malchárka štátnu pomoc dodávateľom spoločnosti Kia sľúbil exminister hospodárstva Pavol Rusko bez toho, aby to schválila vláda. Malchárek podal v tejto veci na exministra aj trestné oznámenie za zneužívanie svojich právomocí.

Celkový objem plánovaných investícií týchto dodávateľov predstavuje 5,2 mld. Sk, pričom by mali vytvoriť 1 924 nových pracovných miest. Minister Malchárek sa neobáva, že by investori mohli zo Slovenska odísť.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Mikloš vraj dodávateľom pre Kia nesľuboval stimuly (2. 2. 2006)
 Ruskovho manažéra odvolali z ďalšej funkcie v KIA (25. 10. 2005)
 Kia: žalobu stiahli (15. 10. 2005)
 Náklady na Kiu klesnú, štátnym nominantom sa trasú stoličky (14. 10. 2005)nasledujúci článok >>
Slota považuje privatizáciu ZSSK Cargo za nehoráznosť
<< predchádzajúci článok
Slovenská polícia rozbila vietnamský prevádzačský gang

Spoločnosť Kia zvažuje voči Slovensku právne kroky - diskusné fórum čitateľov