Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2006

Mikuláša Černáka oslobodili v prípade zosnovania vraždySenát Okresného súdu v Prešove dnes oslobodil Mikuláša Černáka v plnom rozsahu spod obžaloby pre účastníctvo na trestom čine pokusu o vraždu Jozefa Holuba. Pri tomto čine, ktorý sa stal ešte ...Zdieľať

PREŠOV 20. októbra (WEBNOVINY) - Senát Okresného súdu v Prešove dnes oslobodil Mikuláša Černáka v plnom rozsahu spod obžaloby pre účastníctvo na trestom čine pokusu o vraždu Jozefa Holuba. Pri tomto čine, ktorý sa stal ešte začiatkom októbra 1997 v Košiciach, bol v byte Jozefa Holuba zastrelený Peter Klešč a Holub pred útočníkmi ušiel cez okno. Ako uviedla predsedníčka senátu, prokuratúra sa v tomto prípade opierala hlavne o výpoveď Alexandra H., ktorý počas procesu zmenil výpoveď. Súdu neboli predložené ani iné dostatočne presvedčivé dôkazy, ktoré by usvedčili Mikuláša Černáka z účasti na tejto vražde. Obžaloba pre Mikuláša Černáka žiadala výnimočný trest v dolnej polovici trestnej sadzby. Prokurátorka sa po vynesení rozsudku vyjadrila, že v zákonnej lehote rozhodne, či sa proti rozsudku odvolá. Súd neakceptoval ani návrh prokurátorky, aby vzal Mikuláša Černáka po 26. októbri, keď mu má skončiť výkon trestu za vydieranie, do väzby za tieto skutky.

Oslobodzujúci rozsudok padol aj v prípade Slavomíra Surového, ktorého prokuratúra obžalovala z vraždy spolupáchateľstvom. Obžaloba v jeho prípade bola rozšírená aj o trestný čin porušovania domovej slobody. Za spáchanie týchto skutkov žiadala obžaloba hornú hranicu trestu z možnej sadzby 12 – 15 rokov. Napokon sa prokurátorka vzdala odvolania proti rozsudku.

Jediného z trojice obžalovaných Ladislava Bada dnes uznal senát vinným za vraždu Jána Kromku a odsúdil ho na súhrnný trest 12 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Súd mu zároveň udelil ochranný dohľad v trvaní troch rokov. Ladislav Bado bol oslobodený z druhého činu – vraždy Petra Klešča. Proti rozsudku sa odvolá. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Mikuláš Černák dnes pred súdom vyhlásil, že nie je žiadny masový vrah a vo väzení je vraj iba preto, že odmietol spolupracovať s políciou. „Moje kauzy sú sprevádzané politickými tlakmi, a to len preto, že som nesúhlasil vypovedať proti Lexovi a Mečiarovi,“ uviedol v záverečných rečiach. Jeden z jeho obhajcov Ľudovít Samuel hovoril o tlakoch bývalej vlády, ktorá mala mať záujem na väznení Černáka. "Je mediálne známe, že Mikuláš Dzurinda sa vyjadril, že kým on bude premiérom, tak sa Mikuláš Černák nedostane z basy von," povedal na hlavnom pojednávaní. S rozsudkom bol spokojný.

Proces s Mikulášom Černákom sa začal 16. mája a bol niekoľkokrát prerušený. Trestný spis mal vyše 2 200 strán. Súd vypočul 35 svedkov a osem súdnych znalcov. Černák je stíhaný ešte za ďalšie trestné činy. V prípade, že v niektorom z týchto skutkov prokurátor nepožiada o jeho vzatie do väzby, 26. októbra sa dostane na slobodu. V tento deň mu totiž uplynie osemapolročný trest za vydieranie.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odštartoval 32. ročník Bratislavských Jazzových Dní
<< predchádzajúci článok
Lexa vydal knihu o kauze triptych

Mikuláša Černáka oslobodili v prípade zosnovania vraždy - diskusné fórum čitateľov