14. júla 2025

14.7.2025 (SITA.sk) -
Mimovládne organizácie na Slovensku čelia autoritárskym praktikám zo strany štátu, ako aj hrozbám a obťažovaniu v online aj offline priestore. Vyplýva to z
prieskumu, ktorý zrealizovala
Amnesty International Slovensko.
V dotazníku odpovedalo vyše 120 organizácií, ktoré sa venujú ľudským právam, ochrane životného prostredia, poskytovaniu sociálnych služieb alebo boju proti korupcii.
Cieľ prieskumu
"
Cieľom prieskumu bolo zdokumentovať konkrétne skúsenosti za uplynulých 16 mesiacov (január 2024 – apríl 2025), a to aj v kontexte viacerých autoritárskych praktík zo strany štátu, vrátane prebiehajúcich diskusií a následného prijatia tzv. "lex atentát" a "lex MVO", umlčiavania mimovládnych organizácií formou obmedzovania alebo rušenia finančných zdrojov, zvýšeného byrokratického dozoru, a najmä démonizácie, očierňovania, vyhrážania a stigmatizácie občianskej spoločnosti zo strany štátnych orgánov," uviedla Amnesty.
Až 85 percent organizácií má obavy do budúcnosti v súvislosti s prijatím novely zákona o mimovládnych organizáciách. Týkajú sa hlavne nadbytočného reportovania alebo nových povinností na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Obťažovanie alebo hrozby v online priestore
Podľa dotazníkového prieskumu sa mimovládky stretávajú okrem nenávistných prejavov zo strany verejnosti aj s obťažovaním od politikov a političiek, alebo influencerov, ktorí sú s nimi spriaznení. Až 35 percent organizácií uviedlo, že mali ako celok alebo časť jej členstva a zamestnanectva v uplynulých mesiacoch skúsenosti s obťažovaním alebo hrozbami v online priestore.
"
Páchateľmi obťažovania a hrozieb bola v tomto prípade najmä verejnosť. V niektorých prípadoch vedeli organizácie nájsť aj konkrétnu spojitosť medzi obťažovaním od verejnosti a kritickými vyjadreniami politikov a političiek na ich adresu alebo sa stretli s obťažovaním influencermi blízkymi vláde. Obťažovania a hrozieb v online priestore sa dopúšťali aj priamo politici a političky, alebo konkrétne (dezinformačné) médiá," upozorňuje Amnesty.
Organizácie alebo ich členovia sa pritom v online prostredí stretávali najmä s kyberšikanou, nenávistnými komentármi na sociálnych sieťach, nenávistnými e-mailmi, pokusmi o hacking, doxxingom, očierňujúcimi kampaňami a videami, uverejňovaním zoznamov alebo vyhrážkami násilím.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom
kliknite sem
Skúsenosti majú aj s obťažovaním v offline priestore
Až 18 percent organizácií alebo ich zamestnancov má skúsenosti aj s obťažovaním v offline priestore, teda osobne, na ulici, v priestore kancelárií alebo v hromadnej doprave, a to konkrétne formou vulgarizmov, vyhrážok, osobných útokov aj s ublížením na tele, natáčania videí, sledovania alebo poškodzovania majetku.
V následnosti na obťažovanie v online aj offline priestore bolo 31 percent oslovených organizácií nútených prijať dodatočné opatrenia na svoju ochranu.
Zníženie financovania z vládnych grantov
Organizácie majú za posledných 16 mesiacov skúsenosti najmä so znížením financovania z vládnych grantov alebo dotácií, respektíve so zvýšenými prevádzkovými nákladmi.
Okrem straty donorov jedna z organizácií spomenula aj komplikácie súvisiace s prijímaním zahraničnej podpory a pocit hanby, ktorej čelia v zahraničí pri komunikácii s partnermi. Vyše tretina mimovládnych organizácií uvažuje aj o obmedzení aktivít alebo znížení počtu zamestnanectva z finančných dôvodov.
Výzva vláde
Amnesty International odporúča vláde dodržiavať medzinárodné ľudskoprávne štandardy s ohľadom na slobodu zhromažďovania, slobodu združovania a slobodu prejavu. Žiada, aby vláda prijala konkrétne opatrenia na vyšetrenie obvinení týkajúcich sa prenasledovania a zastrašovania obrancov ľudských práv a novinárov.
Takisto má zabezpečiť, aby aktéri a aktérky občianskej spoločnosti na Slovensku mohli vykonávať svoju činnosť v priaznivom a bezpečnom prostredí, bez obáv z prenasledovania, represií alebo akéhokoľvek zastrašovania.
Zdroj: SITA.sk - Mimovládky čelia hrozbám aj obťažovaniu, Amnesty International žiada vládu vyšetriť útoky na ich zamestnancov © SITA Všetky práva vyhradené.