Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2013

Minister Glváč zbavil mlčanlivosti osem tajných agentov



Minister obrany SR Martin Glváč zbavil mlčanlivosti osem bývalých aj aktívnych agentov, ktorí by mohli vypovedať v kauze o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby. Informovala o ...



Zdieľať
martin glvac BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Minister obrany SR Martin Glváč zbavil mlčanlivosti osem bývalých aj aktívnych agentov, ktorí by mohli vypovedať v kauze o údajnom tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby.


Informovala o tom televízia TA3 vo svojej relácii Hlavné správy. Spravil tak po tom, ako ho o to v stredu požiadala Národná kriminálna agentúra.

"Týkalo sa to ôsmich osôb v štyroch rôznych skutkoch, a v tom rozsahu, ako som bol požiadaný, som okamžite konal a včera som zbavil týchto osem ľudí mlčanlivosti," povedal minister pre TA3.

Či sú medzi nimi aj autor pôvodnej správy Vladimír Suchodolinský a plukovník v zálohe Ivan Macko, Glváč povedať nechcel.

TA3 ďalej informovala, že pre kauzu by mala na budúci týždeň zasadať aj bezpečnostná rada štátu. TA3 tiež informovala, že bývalý šéf vojenskej rozviedky Roman M. so sťažnosťou proti obvineniu pre trestný čin ohrozovania dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti neuspel. Prokurátor uvalil na prípad malé embargo, uvádza TA3.

Kauza údajného tunelovania Vojenského spravodajstva

Tajná správa, ktorá v máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru, údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo.

Fedorovi sa prihlásili viacerí svedkovia, ktorí by chceli vypovedať v tejto kauze, pričom ide o bývalých vysokých funkcionárov služby. Jedným z nich je napríklad bývalý zástupca šéfa VSS Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom správy.

Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva sa prestal 30. mája zaoberať kauzou údajného tunelovania v bývalej vojenskej rozviedke. Podľa Fedora väčšina vládnych poslancov vo výbore presadila uznesenie, že výbor má ukončiť svoju činnosť v súvislosti s touto kauzou a zároveň vkladá celú iniciatívu do rúk ministra. Prípadom sa zaoberá špeciálna prokuratúra, ktorá dala pokyn policajnej Národnej kriminálnej agentúre, aby požiadala ministra Glváča o zbavenie mlčanlivosti niektorých aktérov kauzy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Občianske združenie Nie ropovodu spúšťa výzvu proti výstavbe
<< predchádzajúci článok
Za Mandelu dýchajú prístroje, lekári ich odporúčajú odpojiť