Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. októbra 2007

Minister Kubiš vyjadril podporu diplomatovi M. Lajčákovi



Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš vyjadril dnes osobnú podporu Vysokému predstaviteľovi medzinárodného spoločenstva a špeciálnemu predstaviteľovi Európskej únie v Bosne a ...



Zdieľať

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš vyjadril dnes osobnú podporu Vysokému predstaviteľovi medzinárodného spoločenstva a špeciálnemu predstaviteľovi Európskej únie v Bosne a Hercegovine Miroslavovi Lajčákovi. Srbská vláda v stredu kritizovala vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v susednej Bosne a Hercegovine, ktorý sa podľa nej usiluje o zánik bosnianskosrbskej Republiky srbskej. Návrhy slovenského diplomata Miroslava Lajčáka na posilnenie spoločného bosnianskeho parlamentu a ostatných štátnych orgánov sú podľa srbského premiéra Vojislava Koštunicu "násilnou politikou" s cieľom zmeniť Daytonskú mierovú dohodu.

"Minister Kubiš zdôraznil, že Lajčák je skúsený kariérny diplomat s bohatými skúsenosťami, ktorý veľmi dobre pozná problematiku západného Balkánu. Preto Kubiš nepochybuje o dobrých úmysloch vysokého predstaviteľa úprimne pomôcť Bosne a Hercegovine na jej ceste do európskych štruktúr," informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR Ján Škoda. Ako ďalej uviedol, minister Kubiš je presvedčený, že všetky doterajšie kroky M. Lajčáka sú v plnom súlade so zvereným mandátom.

Srbsko podporovalo bosnianskych Srbov politicky a vojensky počas ich konfliktu s tamojšími moslimami a Chorvátmi. Pri rokovaniach o mierovej zmluve ich zastupoval bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič. Na základe dohody z Daytonu je Bosna a Hercegovina rozdelená na republiku Srbov a moslimsko-chorvátsku federáciu, ktoré spájajú slabé spoločné orgány.

Lajčák minulý týždeň rozčúlil bosnianskych Srbov, keď navrhol opatrenia na posilnenie centrálnych inštitúcií, ktoré má parlament schváliť do 1. decembra. V opačnom prípade ich plánuje zaviesť bez jeho súhlasu. Navrhované zmeny majú zabrániť zákonodarcom jednotlivých entít v blokovaní reforiem prostredníctvom neúčasti na zasadaniach parlamentu alebo vlády. Srbi chápu návrh ako pokus o oslabenie ich republiky a bosnianskosrbský premiér Milorad Dodik pohrozil vystúpením zo spoločných orgánov. Koštunica vyjadril Dodikovi podporu a zaútočil na Západ slovami o údajnom protisrbskom sprisahaní, ktorého súčasťou je podpora nezávislosti srbskej separatistickej provincie Kosovo. Srbskí politici predtým varovali, že ak bude umožnené odštiepenie Kosova, Srbi v Bosne môžu urobiť to isté.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko pozýva pozorovateľov OBSE na monitoring volieb
<< predchádzajúci článok
V Nitre dnes vypovedalo v prípade útoku neonacistov 10 ľudí