Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júna 2021

Ministerstvo práce dalo firmám a SZČO na udržanie zamestnanosti takmer dve miliardy eurMinisterstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo na udržanie zamestnanosti už 1 miliardu 850,2 tisíca ...Zdieľať
gettyimages 1045979034 1 676x451 18.6.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo na udržanie zamestnanosti už 1 miliardu 850,2 tisíca eur na základe viac ako 200-tisíc dohôd o poskytovaní pomoci.


Ako uviedol rezort práce v tlačovej správe, čiastkové údaje za apríl naznačujú zintenzívnenie čerpania v odvetví priemyslu, ktorý po troch mesiacoch opäť odkrojil najväčší podiel z vyplatenej pomoci.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Za apríl najintenzívnejšie využívajú opatrenia na udržanie zamestnanosti opäť mikropodniky. Takmer 20 percent pomoci smeruje firmám pôsobiacim v priemysle a menej ako pätina celkovej sumy prúdi subjektom z veľkoobchodu a maloobchodu. Priemerná výška podpory na jedného pracujúceho za apríl dosahuje takmer 560 eur.

Malé podniky čerpajú najviac


Podniky s menej ako 10 zamestnancami naďalej čerpajú najväčšiu časť finančnej pomoci od štátu. Ich podiel na vyplatenej sume v tomto roku postupne rastie. Podľa predbežných údajov dosahuje za apríl až 54 percent, oproti januárovým 45 percentám. Malé podniky si udržujú stabilný podiel čerpania blízko hranice 20 percent.

Pri kategórii stredných podnikov zaznamenáva rezort práce postupný útlm v ostatných štyroch mesiacoch. Zatiaľ čo v januári dosahoval podiel na čerpanej sume viac ako 16 percent, za apríl je to zatiaľ mierne pod 13 percent.

Podiel veľkých podnikov sa znižuje


Podiel veľkých podnikov na vyplatenej pomoci sa oproti predchádzajúcim mesiacom znižuje, v apríli predstavuje 10,8 percenta. Najväčšia časť vyplatenej pomoci za apríl smeruje na podporu firiem pôsobiacich v odvetví priemyslu, a to až takmer 20 percent. Podniky z odvetvia veľkoobchodu a maloobchodu čerpajú viac ako 19 percent.

Kým začiatkom tohto roka smerovalo najviac peňazí z finančnej pomoci do veľkoobchodu a maloobchodu, dostupné čísla za apríl signalizujú opätovnú výmenu. Stavebníctvo a ubytovacie a stravovacie služby čerpajú za apríl 13,6 percenta, respektíve 14,4 percenta celkovej sumy. Zamestnávatelia a SZČO pôsobiaci v štyroch uvedených odvetviach spoločne čerpajú v jednotlivých mesiacoch okolo 70 percent pomoci.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo práce dalo firmám a SZČO na udržanie zamestnanosti takmer dve miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V porovnaní s konkurenciou má Kaufland Slovensko najnižšiu uhlíkovú stopu
<< predchádzajúci článok
Sociálna poisťovňa chce pre klientov zaviesť elektronické zložky a nové elektronické služby

Ministerstvo práce dalo firmám a SZČO na udržanie zamestnanosti takmer dve miliardy eur - diskusné fórum čitateľov