Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. mája 2024

Ministerstvo práce pokračuje v reforme sociálnych služieb, zmeny nastanú aj v náhradnej starostlivostiRezort práce pokračuje v reforme sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti.Zdieľať
senior 676x451 11.5.2024 (SITA.sk) - Rezort práce pokračuje v reforme sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR to uviedlo v aktuálnej správe plnenia Národnej stratégie deinštitucionalizácie (DI) za rok 2023, ktorú vláda vzala na vedomie.


Hlavným cieľom Národnej stratégie DI patrí prepojenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Dôležitou súčasťou deinštitucionalizácie sú reformy definované v Pláne obnovy a odolnosti SR (POO). Zahrňujú reformu financovania, posudkovej činnosti a dohľadu nad sociálnou starostlivosťou, ako aj investície do komunitných sociálnych služieb.

Reformy v oblasti financovania


Plán obnovy zároveň nadväzuje na Stratégiu dlhodobej starostlivosti v Slovenskej republike. Vzhľadom na starnutie našej populácie, zdôrazňuje potrebu koordinovaného a funkčného systému sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Reformy v oblasti financovania a posudkovej činnosti sú kľúčom k zabezpečeniu kvalitnej a dostupnej podpory pre občanov, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Ministerstvo práce aktívne komunikuje so zúčastnenými stranami a pripravuje legislatívu na realizáciu potrebných zmien.

Okrem reforiem sa v rámci Plánu obnovy realizuje aj investícia s cieľom navýšenia kapacít zariadení komunitného typu.

Prioritou sú aj ŤZP


Umožní presun časti klientov z veľkokapacitných zariadení do zariadení poskytujúcich ambulantné sociálne služby, nízkokapacitných pobytových sociálnych služieb s kapacitou do 12 miest a sociálno-zdravotných nízkokapacitných zariadení s kapacitou do 30 miest. V súčasnosti sú pre tento zámer vyhlásené dve výzvy.

Ďalšou prioritnou skupinou v rámci Národnej stratégie deinštitucionalizácie sú osoby so zdravotným postihnutím (ŤZP), pričom podpora ich sociálneho začlenenia a zlepšenie ich životnej situácie sa uskutočňuje aj prostredníctvom projektového financovania z fondu ESF+.

V prípade detí v náhradnej starostlivosti, vrátane tých umiestnených v centrách pre deti a rodiny (CDR), sa medzi strednodobé ciele zaraďuje zníženie počtu detí umiestnených v CDR na základe rozhodnutia súdu v prospech komunitných riešení.

Zvýšiť chce aj profesionalitu


Cieľom je tiež zlepšenie kvality poskytovanej starostlivosti o deti so zdravotným znevýhodnením. Tieto opatrenia zahŕňajú odstraňovanie bariér v objektoch, nákup zdravotníckych pomôcok na podporu starostlivosti v CDR a podporu profesionálnych náhradných rodín.

Ministerstvo práce reformou sleduje aj zvýšenie profesionality v oblasti výkonu sociálnych vecí a rodiny, vrátane vzdelávania zamestnancov a podpory profesionálnych náhradných rodičov. Zároveň sa snaží zlepšiť povedomie o právach zraniteľných osôb prostredníctvom rôznych aktivít a projektov.


Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo práce pokračuje v reforme sociálnych služieb, zmeny nastanú aj v náhradnej starostlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruská armáda stratila na Ukrajine ďalších takmer 1 300 vojakov, prišla aj o dva raketomety a lietadlo
<< predchádzajúci článok
Policajti riešili kuriózny prípad, muž sa namiesto výkonu trestu odňatia slobody vlámal do auta a tam zaspal