Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2013

Ministerstvo školstva určí zriaďovateľom financovanie škôl



Rezort školstva bude každý rok v decembri určovať a na webe zverejní, koľko percent z peňazí určených na platy a koľko percent z financií na prevádzku škôl musia dať nasledujúci rok ...



Zdieľať
skola BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Rezort školstva bude každý rok v decembri určovať a na webe zverejní, koľko percent z peňazí určených na platy a koľko percent z financií na prevádzku škôl musia dať nasledujúci rok zriaďovatelia každej škole.


Vláda dnes schválila novelu nariadenia, ktorá reaguje na nedávno schválené zmeny v zákone o financovaní škôl.

Parlament v marci na návrh predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára novelizoval zákon o financovaní škôl a školských zariadení. Od 1. mája tak budú zriaďovatelia môcť presúvať päť percent z peňazí na mzdy učiteľov medzi jednotlivými školami v ich pôsobnosti.

Vo výnimočných prípadoch môže riaditeľ školy požiadať aj o použitie piatich percent zo svojho mzdového balíka na prevádzku. Musí mu to však odobriť zriaďovateľ. Podľa zmeny tak musí ísť tento rok na každú školu 95 percent peňazí určených na mzdy a 80 percent prevádzkového normatívu. Na rok 2014 percentá rezort určí a zverejní v decembri tohto roku.

Od januára platilo nariadenie, ktoré vláda prijala po štrajku učiteľov, že každá škola musela dostať celých sto percent peňazí určených na platy. Učiteľom to malo zvýšiť platy. Zriaďovatelia, ktorí vlani mohli presúvať desať percent peňazí na mzdy medzi jednotlivými školami vo svojej pôsobnosti, však mali problémy s financovaním niektorých škôl a varovali pred prepúšťaním, ak sa situácia nezmení. Ohrozená mala byť asi tisícka učiteľov základných škôl a pedagógovia na 240 stredných školách, na každej päť až 10 učiteľov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prokurátor žiada väzbu pre veľkopodnikateľov Salmanovcov
<< predchádzajúci článok
Slovenskí dodávatelia automobiliek čakajú rast tržieb