07. júla 2025

7.7.2025 (SITA.sk) -
Ministerstvo vnútra SR zverejnilo na svojej webovej stránke špeciálnu rubriku, v ktorej sprístupnilo informácie k pripravovanému zákonu o
lobingu. Ako rezort informoval, materiály majú slúžiť ako základ pre ďalšiu vecnú diskusiu a odborné pripomienky.
"
Začína nová úroveň komunikácie o mimoriadne dôležitej legislatíve. Pokračujeme v tom, čo sme avizovali na dvoch okrúhlych stoloch, pokračujeme v snahe, aby pripravovaný zákon bol sprevádzaný vecnou diskusiou,” povedal v tejto súvislosti štátny tajomník ministerstva vnútra
Michal Kaliňák.
Verejne prístupné sú viaceré informácie
Ako ďalej uviedol, v špeciálnej rubrike na webovej stránke www.minv.sk/?lobing sú verejne prístupné viaceré informácie, ako ideový zámer zákona o lobingu, prezentácia o technických aspektoch legislatívy, ako aj analýza, ktorá sa venuje regulácii lobingu v 40 štátoch a pochádza z dielne Parlamentného inštitútu Národnej rady SR.
"
Aj na základe uverejnených informácií očakávame vecnú diskusiu s predstaviteľmi štátu, reprezentáciou sociálno-ekonomických partnerov a tiež zástupcami mimovládneho sektora. Zároveň chcem zdôrazniť, že pripravovaná legislatíva bude predmetom štandardného legislatívneho konania, čomu výrazne pomáhajú aj doterajšie aktivity,” doplnil Kaliňák.
Predkladatelia pri jeho tvorbe využijú aj analýzu
Slovensko na základe požiadaviek
Európskej komisie musí prijať zákon regulujúci lobing. Ako v tejto súvislosti ešte koncom júna povedal predseda parlamentu
Richard Raši, pri jeho tvorbe predkladatelia využijú aj analýzu, ktorú vypracoval Parlamentný inštitút. Konečnú verziu zákona by do parlamentu malo predložiť ministerstvo vnútra.
"
Je to právna analýza existujúcej regulácie lobingu zo 40 štátov," povedal Raši. Doplnil, že týmto spôsobom môže SR efektívne využiť skúsenosti a poznatky zo zahraničia. "
V Nemecku sa takýto zákon tvoril 20 rokov a stále sa opravuje," dodal šéf parlamentu.
Účelom zákona „naháňanie nepriateľa“
Podľa ministra školstva
Tomáša Druckera nemá byť účelom zákona "
naháňanie nepriateľa", napríklad v podobe mimovládnych organizácií. "
Tento zákon nemá slúžiť ako stigmatizačný, nemá vytvárať administratívne bariéry," vyhlási koncom júna Drucker. Zároveň skonštatoval, že by malo ísť o štandardný príspevok k transparentnosti.
Zákon by mal podľa predkladateľov definovať "
čo je lobing", a tiež pojmy "
verejná kontrola", "
občianska participácia", alebo "
štandardné pripomienkovanie". Právny predpis by sa mohol dostať do medzirezortného pripomienkového konania na jeseň.
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo vnútra zverejnilo materiály k návrhu zákona o lobingu, majú byť základom pre vecnú diskusiu a odborné pripomienky © SITA Všetky práva vyhradené.