Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. mája 2024

Ministerstvu vnútra hrozí pokuta 100-tisíc eur, postup v prípade čurillovcov je zo zákona neplatnýÚrad na ochranu oznamovateľov vedie konanie o správnom delikte voči Ministerstvu vnútra SR za postup rezortu v prípade príslušníkovZdieľať
matus sutaj estok 676x451 15.5.2024 (SITA.sk) - Úrad na ochranu oznamovateľov vedie konanie o správnom delikte voči Ministerstvu vnútra SR za postup rezortu v prípade príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu. Informuje o tom spravodajský portál Aktuality.sk s tým, že rozhodnutie by malo padnúť v najbližšom období.


Ak by úrad napokon konštatoval, že rezort porušil zákon, do úvahy podľa portálu prichádza pokuta vo výške 100-tisíc eur.

Ministerstvo malo požiadať o súhlas


Portál pripomína, že len dva dni po tom, ako sa ujal Matúš Šutaj Eštok funkcie ministra vnútra, rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby u šiestich policajtov, ktorí sú obvinení z manipulovania vyšetrovaní v medializovaných kauzách. Minister pritom argumentoval práve tým, že policajti NAKA sú dôvodne podozriví zo spáchania trestného činu.

Situáciu ovplyvnil fakt, že títo policajti dostali ešte pred októbrovými parlamentnými voľbami ochranu prostredníctvom Úradu na ochranu oznamovateľov. Ministerstvo tak zrejme malo pred takýmto konaním požiadať úrad o odsúhlasenie krokov, ktoré voči policajtom podniklo," napísali Aktuality s tým, že toto sa však nestalo.

Šutaj Eštok podal trestné oznámenie


Portál v tejto súvislosti cituje šéfku úradu Zuzanu Dlugošovú, podľa ktorej „prípadný úkon voči chránenému oznamovateľovi bez súhlasu nášho úradu je zo zákona neplatný".

Čurillovci získali štatút chránených oznamovateľov na základe rozhodnutia prokurátorov, ktorí dozorovali kauzu Rozuzlenie.

Minister Šutaj Eštok pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom podal dokonca trestné oznámenie. Tvrdil, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu," pripomína portál.


Zdroj: SITA.sk - Ministerstvu vnútra hrozí pokuta 100-tisíc eur, postup v prípade čurillovcov je zo zákona neplatný © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nikotínové vrecúška bez tabaku zdanené takmer rovnako ako tradičné cigarety? Novela zákona má desiatky pripomienok
<< predchádzajúci článok
Rusi používajú v Charkovskej oblasti novú taktiku, tempo ich ofenzívy sa však výrazne spomalilo