Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2024

Rusi používajú v Charkovskej oblasti novú taktiku, tempo ich ofenzívy sa však výrazne spomaliloTempo ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti na severe Ukrajiny sa za uplynulý deň spomalilo. Za tým je pravdepodobne nová taktika Ruska aj veľké ruské straty. Rusi tiež skôr plánujú v pohraničí ...Zdieľať
russia_ukraine_war_explainer_25511 cf71a637c99e445fa5e0458b3494d5d1 676x451 15.5.2024 (SITA.sk) - Tempo ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti na severe Ukrajiny sa za uplynulý deň spomalilo. Za tým je pravdepodobne nová taktika Ruska aj veľké ruské straty.


Rusi tiež skôr plánujú v pohraničí vytvoriť nárazníkovú zónu, ako keby mali preniknúť hlbšie do oblasti. Konštatuje to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), na ktorý sa odvoláva spravodajský web Ukrajinská pravda.

Inštitút vo svojej najnovšej správe o vojne na Ukrajine poukazuje na niekoľko ukrajinských vojenských predstaviteľov, ktorí sa v utorok vyjadrili, že situácia v Charkovskej oblasti sa pomaly stabilizuje.

Nová ruská taktika


Niekoľko ukrajinských a ruských zdrojov tiež tvrdí, že ruskí vojaci využívajú novú taktiku, keď posielajú malé útočné skupiny na preniknutie do ukrajinských pozícií a tie sa neskôr spoja do väčšej údernej skupiny. Zábery z dronu, ktoré sú údajne z Vovčansku, ukazujú ruskú pechotu operujúcu v malých útočných skupinách v meste, čo potvrdzuje tieto správy.

Viac o téme: Vojna na UkrajineVojenskí analytici však konštatujú, že malé útočné skupiny by mohli prispieť k zvýšeniu ruských strát a spomaliť celkové tempo ofenzívy na tomto fronte. Jeden z ruských vojenských komentátorov, ktorý slúžil ako inštruktor jednotky Štorm-Z, povedal, že zábery malých ruských útočných skupín odzrkadľujú skôr slabý výcvik ako novú a efektívnu taktiku.

Veľká strata na strane Ruska


Náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Anatolij Barhylevič naznačil, že ruské sily len v priebehu jedného dňa na tomto fronte prišli o zhruba 1 740 vojakov, čo je veľmi vysoká miera strát. ISW upozorňuje, že toto číslo nevie nezávisle overiť.

Vysoký počet strát je však podľa neho zhodný s celkovým spomalením ofenzívy z utorka. Ak tempo ruských operácií zostane relatívne pomalé, ruské sily sa podľa ISW pravdepodobne zamerajú skôr na upevnenie nových pozícií a vybudovanie bočného pásu v Charkovskej oblasti zlúčením skupín z Lypci a Vovčansku a vytvorením nárazníkovej zóny v pohraničnej oblasti.Zdroj: SITA.sk - Rusi používajú v Charkovskej oblasti novú taktiku, tempo ich ofenzívy sa však výrazne spomalilo © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvu vnútra hrozí pokuta 100-tisíc eur, postup v prípade čurillovcov je zo zákona neplatný
<< predchádzajúci článok
Poslanci sa v parlamente postavili pred rečnícky pult so zalepenými ústami a transparentom „koniec slobody slova v RTVS“ (video)