Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. februára 2007

Misií by malo byť podľa ministra Kašického menejMisií by malo byť podľa ministra obrany Františka Kašického menej. Uviedol to dnes v Martine pri slávnostnom oceňovaní vojakov, ktorí ukončili svoje pôsobenie v operácii Iracká sloboda v Iraku. ...Zdieľať

MARTIN 27. februára (WEBNOVINY) - Misií by malo byť podľa ministra obrany Františka Kašického menej. Uviedol to dnes v Martine pri slávnostnom oceňovaní vojakov, ktorí ukončili svoje pôsobenie v operácii Iracká sloboda v Iraku. "Cieľom je, aby misií bolo menej, aby sme sa orientovali prioritne na niektoré misie, predovšetkým na tie, ktoré sú pod mandátom organizácie spojených národov, aby sme tieto misie cieľavedome pripravovali a nemali roztrúsených vojakov po celom svete vo viacerých misiách," konštatoval Kašický. Nepredpokladá, že by sa týmto krokom radikálne znížil počet vojakov, pretože Slovensko má záväzky voči NATO a EÚ, ktoré bude musieť plniť.

"Našou ambíciou je, aby sme riešili otázku finančnú, ktorá súvisí s nasadzovaním týchto jednotiek do zahraničia, pretože je to pomerne nákladná záležitosť a v rámci NATO a EÚ sa uvažuje, že by sa vytvoril projekt financovania nasadzovania týchto síl do zahraničia zo spoločných prostriedkov, či už NATO, alebo EÚ," povedal minister obrany. „Máme záujem, aby všade tam, kde pôsobia naše jednotky vyústila situácia do toho, že v tejto krajine bude nastolený mier a demokratická vláda. V každej krajine je to otázka dlhodobého vývoja“, uviedol Kašický na margo dnešného udeľovania medailí za služby v mierových a pozorovateľských misiách a nie vo vojenských operáciách.

Na Slovensko sa 25. februára vrátilo 95 vojakov z poslednej, siedmej rotácie. O ich stiahnutí rozhodla vláda vlani 18. októbra. Slovenskí vojaci sa z Iraku stiahli začiatkom februára, keď sa presunuli do susedného Kuvajtu. Počas tri a polročného pôsobenia sa v Iraku vystriedalo 716 našich vojakov, štyria prišli o život. V Iraku zostalo šesť dôstojníkov v štábnych funkciách misie Iracká sloboda a päť vo výcvikovej misii NATO.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na ostrove Stromboli vybuchla sopka
<< predchádzajúci článok
Súd vyhlásil dvoch nezvestných baníkov za mŕtvych