Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2007

Vláda o rušení krajských úradov a presune vojakov z KábuluVláda dnes rozhodne o zrušení krajských úradov. Na programe má zákon, podľa ktorého zaniknú k 30. septembru. Parlament má o zákone rokovať na marcovej schôdzi. Minister vnútra Robert ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Vláda dnes rozhodne o zrušení krajských úradov. Na programe má zákon, podľa ktorého zaniknú k 30. septembru. Parlament má o zákone rokovať na marcovej schôdzi. Minister vnútra Robert Kaliňák pripravil aj analýzu, v ktorej navrhuje zrušenie špecializovaných krajských úradov. Ako prvé by mali k júlu 2008 zaniknúť školské úrady. Rušiť sa majú aj krajské úrady životného prostredia, pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a krajské stavebné úrady a Vyššia vojenská správa v Banskej Bystrici. Ďalšie úrady by sa zlúčili. MV SR navrhuje predbežne ponechať katastrálne úrady, krajské riaditeľstvá hasičského a záchranného zboru a polície, správu katastra, okresné riaditeľstvá hasičov a polície, colné a daňové, obvodné banské úrady, regionálne úrady verejného zdravotníctva a úrady práce. Premiér Robert Fico v utorok povedal, že koalícia sa zatiaľ dohodla len na zrušení krajských úradov ako úradov všeobecnej štátnej správy, čo zakotvuje aj programové vyhlásenie vlády. Smer-SD si myslí, že je potrebné zrušiť celú špecializovanú štátnu správu.

Vláda dnes rozhodne aj o presune slovenských vojakov z afganského Kábulu do Kandaháru. O presun 57 ženistov z kábulského letiska na kandahárske nás vedenie NATO požiadalo na jeseň minulého roka. Na novembrovom summite aliancie Kanada a Holandsko prisľúbili Slovensku pomoc pri ochrane vojakov. Po požiadavke aliancie o pomoc premiér Fico vyhlásil, že sa nedá dotlačiť žiadnymi morálnymi apelmi generálneho tajomníka NATO. Vtedy spolu s ministrom obrany Františkom Kašickým argumentovali, že prvoradá je bezpečnosť slovenských vojakov. Letisko v Kandaháre sa nachádza asi 700 kilometrov od Kábulu. Pôsobí na ňom asi 10 000 vojakov z 11 krajín. Kandahár je tradičným zázemím fundamentalistického hnutia Taliban.

Kabinet sa bude zaoberať aj prvou výmenou veľvyslancov od jej nástupu do funkcie. Mala ju schváliť už 17. januára, napokon rozhodnutie odložila. Minister zahraničných vecí mieni odvolať do 20 veľvyslancov, ktorí sú vonku viac ako tri roky. Vláda dnes rozhodne aj o tých, ktorých považuje za politických nominantov predchádzajúceho kabinetu. Kubiš poslal všetkým veľvyslancom list, aby z postu odišli, ak sa považujú za politických nominantov bývalej vlády. V Národnej rade SR avizoval odvolanie Alojza Mészárosa z SMK zo Švédska, ďalšieho nominanta SMK, manžela europoslankyne Edit Bauer, Viktora Bauera z Turecka. Z Vatikánu má odísť Dagmar Babčanová, navrhnutá KDH a z Prahy spisovateľ Ladislav Ballek. Kedysi ho navrhla SDĽ, ktorá je teraz súčasťou Smeru-SD.

Na programe rokovania vlády je aj informácia o plnení úloh koncepcie vnútornej bezpečnosti, akčného plánu na predchádzanie diskriminácii, rasizmu a xenofóbie. Posúdi zákon o uznávaní odborných kvalifikácií, dostavbu kasární v Bratislave a Prešove a ocení športovcov za výsledky v minulom roku.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Topoľčianska nemocnica preškolí zdravotnícky personál
<< predchádzajúci článok
Teroristi zabili v irackom Ramádí 18 chlapcov