Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2020

Mississippi sa ako posledný americký štát vzdá konfederačného symbolu na vlajkeAmerický štát Mississippi sa ako posledný vzdá konfederačného symbolu na vlajke. V nedeľu za odstránenie symbolu zo štátnej vlajky hlasovali zákonodarcovia naprieč politickým ...Zdieľať
racial_injustice_confederate_flag_mississippi_69524 a1a24ae0d78f4ab7ae34270b57e491e3 676x451 29.6.2020 (Webnoviny.sk) - Americký štát Mississippi sa ako posledný vzdá konfederačného symbolu na vlajke. V nedeľu za odstránenie symbolu zo štátnej vlajky hlasovali zákonodarcovia naprieč politickým spektrom.


Mississippi má 38 % čiernej populácie a mnohí po generácie upozorňovali, že symbol pripomínajúci štáty Konfederácie, ktoré počas americkej občianskej vojny bojovali za zachovanie otroctva, je viac ako nevhodný. Demokratický senátor David Jordan povedal kolegom pred hlasovaním, že Mississippi potrebuje vlajku, ktorá spája, nie rozdeľuje. "Spravme to, pretože je to správne," vyzval.

Má obsahovať "Veríme v Boha"


Snemovňa reprezentantov návrh zákona schválila pomerom hlasov 91 ku 23 a v Senáte napokon návrh o niekoľko hodín neskôr prešiel v pomere 37 ku 14. Republikánsky guvernér Tate Reeves avizoval, že zákon podpíše, pričom by tak mal spraviť do niekoľkých dní.

Komisia na základe smernice navrhne novú vlajku, ktorá nesmie obsahovať konfederačný symbol a musí obsahovať slová "Veríme v Boha". Občania sa budú môcť k návrhu vyjadriť vo voľbách 3. novembra. V prípade, že ľudia tento návrh odmietnu, komisia podľa rovnakých predpisov navrhne nový, ktorý dajú neskôr opäť na schválenie voličom.

Vlajku používa Ku Klux Klan


Mississippskí zákonodarcovia umiestnili konfederačný symbol do ľavého horného rohu štátnej vlajky v roku 1894. V roku 2001 ľudia v štátnych voľbách hlasovali za zachovanie vlajky, v uplynulých rokoch ju však prestalo používať viacero miest a všetky mississippské verejné univerzity. Snahy o jej redizajn však až dosiaľ padali na republikánmi ovládanom zákonodarnom zbore.

Mnohí obyvatelia, ktorí dodnes trvajú na zachovaní vlajky so symbolom, ktorý tvorí bielou lemované modré X s 13 bielymi hviezdami na červenom poli, ju vnímajú ako svoje dedičstvo. Konfederačnú vlajku už celé desaťročia používa napríklad Ku Klux Klan a tiež mnohé ďalšie nenávistné, rasistické organizácie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Mississippi sa ako posledný americký štát vzdá konfederačného symbolu na vlajke © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko otestovalo vakcínu proti koronavírusu na vojakoch a chce ju celosvetovo predávať
<< predchádzajúci článok
Starostkou Paríža ostáva Hidalgová a Macronova strana neuspela, komunálne voľby ovládli Zelení

Mississippi sa ako posledný americký štát vzdá konfederačného symbolu na vlajke - diskusné fórum čitateľov