Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2020

Starostkou Paríža ostáva Hidalgová a Macronova strana neuspela, komunálne voľby ovládli ZeleníStarostka Paríža Anne Hidalgová deklarovala víťazstvo v nedeľných komunálnych voľbách, ktoré ovládla "zelená vlna". Naopak, neúspechom sa skončili pre mladú centristickú stranu prezidentaZdieľať
virus_outbreak_france_elections_64206 4798f8fb1df2452da16bb608d89d95f8 676x451 29.6.2020 (Webnoviny.sk) - Starostka Paríža Anne Hidalgová deklarovala víťazstvo v nedeľných komunálnych voľbách, ktoré ovládla "zelená vlna". Naopak, neúspechom sa skončili pre mladú centristickú stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe, ktorá nasadila lokálnych kandidátov do boja po prvý raz a chýbalo jej tak potrebné zázemie.

Zelení uspeli v dôležitých mestách


Socialistka Hidalgová na základe predbežných výsledkov porazila konzervatívnu kandidátku Rachidu Datiovú. Na čele francúzskej metropoly stojí už od roku 2014. Hidalgovú podporovala environmentálna strana Európa Ekológia-Zelení, ktorá si pripísala na celoštátnej úrovni významné zisky. Zelení získali kreslá starostov v dôležitých mestách vrátane Marseille, Lyonu, Štrasburgu či Bordeaux. Volebná účasť poznačená pandémiou dosiahla 40 percent.

Francúzi si v druhom kole komunálnych volieb, ktoré úrady predtým odložili z dôvodu pandémie koronavírusu, vyberali starostov v 5 000 mestách a obciach. Najdôležitejší súboj sa zvádzal o post parížskeho starostu, ktorý už bude dohliadať aj na letné olympijské hry v roku 2024. Približne 30-tisíc prevažne menších obcí a miest si zvolilo svojich zástupcov už v prvom kole 15. marca.

Voliči museli mať vlastné perá


Okrem starostov si Francúzi v nedeľu volili aj členov zastupiteľstiev, pričom hlasovanie sprevádzali prísne hygienické opatrenia. Voliči museli mať na tvárach ochranné rúška, dodržiavať predpísané rozostupy a priniesť si aj vlastné perá.

Hoci boli komunálne voľby zamerané predovšetkým na lokálne problémy, sú zároveň považované aj za kľúčový politický indikátor pred francúzskymi prezidentskými voľbami naplánovanými na rok 2022.


Zdroj: Webnoviny.sk - Starostkou Paríža ostáva Hidalgová a Macronova strana neuspela, komunálne voľby ovládli Zelení © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mississippi sa ako posledný americký štát vzdá konfederačného symbolu na vlajke
<< predchádzajúci článok
Európska únia predĺžila sankcie proti Rusku, nedodržiava záväzky z mierovej dohody

Starostkou Paríža ostáva Hidalgová a Macronova strana neuspela, komunálne voľby ovládli Zelení - diskusné fórum čitateľov