Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

10. decembra 2009

Mladí ľudia čerpajú informácie o sexe najmä z internetuZ výsledkov prieskumu OZ Odyseus okrem iného vyplynulo, že zdrojom informácií o bezpečnom sexe a sexuálne prenosných ochoreniach je u 15 percent respondentov aj sledovanie porna.Zdieľať
« Informovanosť mladých ľudí na Slovensku o bezpečnom sexe, víruse HIV a ochrane zdravia z pohľadu sexuálne prenosných ochorení je extrémne nízka. Absentuje pritom vplyv školy a rodiny ako zdroja informácií a hlavným informačným kanálom pre mládež je v súčasnosti internet. Tieto závery vyplynuli z prieskumu OZ Odyseus v rámci projektu Mapovaním k lepšiemu poznaniu, ktorý sa uskutočnil od júla do novembra 2009 na vzorke 1051 respondentov vo veku od 14 do 30 rokov metódou anonymného dotazníka. Mladí ľudia boli pritom vyberaní náhodne v zábavnom prostredí, teda v prostredí festivalov, tanečno-zábavných podujatí, na troch klubových podujatiach a v troch podnikoch v Bratislave. Najväčšie zastúpenie mali respondenti pochádzajúci zo všetkých krajov Slovenska vo veku od 20 do 22 rokov.

Z výsledkov prieskumu, ktoré vo štvrtok v Bratislave prezentovala Katarína Sokolová z OZ Odyseus vyplýva, že až 67 percent respondentov hľadá informácie o bezpečnom sexe a sexuálne prenosných ochoreniach na internete, ktorý ale celkovo nemá významný vplyv na správnu informovanosť mládeže v týchto témach. Druhým najčastejším informačným zdrojom sú kamaráti (44 percent), na treťom mieste je televízia (36 percent). Školu ako zdroj informácií uviedlo len 30 percent respondentov a iba 22 percent získava informácie v týchto otázkach od rodičov. Zarážajúcim je fakt, že po rodičoch nasledujú v 16 percentách prípadov erotické relácie a časopisy, za ktorým sa umiestnilo sledovanie porna (15 percent).
 

Respondenti v prieskume zodpovedali aj otázky súvisiace s používaním kondómu, prenosom HIV a sexuálne prenosnými ochoreniami. Správne vie kondóm používať iba 23 percent opýtaných, čo bolo ešte pomerne vysoké číslo v porovnaní s tým, ako sú mladí informovaní o prenose HIV. Iba 7 percent respondentov má totiž správne informácie o šírení tohto vírusu, čo je vzhľadom na najvyšší počet novoinfikovaných prípadov vírusu HIV v roku 2009 na Slovensku hrozivo malé percento. Napríklad 24 percent opýtaných si nesprávne myslí, že HIV sa prenáša slinami a 17 percent respondentov uviedlo ako možnosť aj prenos HIV bodnutím nakazeným hmyzom. Iba 6 percent mladých ľudí poznalo všetky možnosti ochrany pred sexuálne prenosnými ochoreniami, no na druhej strane až 97 percent vie, že pomerne spoľahlivou ochranou je kondóm.
 

Zástupcovia OZ Odyseus sa mladých tiež pýtali na sexuálne skúsenosti a zistili, že sexuálne aktívnych je 94 percent opýtaných. Na druhej strane žiadnu sexuálnu skúsenosť priznalo 6 percent respondentov. Prvú skúsenosť s vaginálnym sexom majú mladí najčastejšie vo veku 15 až 18 rokov. V tomto veku u nich dochádza aj k prvému orálnemu sexu. Prvá skúsenosť s análnym sexom prichádza o čosi neskôr - vo veku 17 až 20 rokov. Až 22 percent opýtaných v dotazníku uviedlo, že sa pri sexe nahrávala na video. Dve percentá z nich toto video uverejnili aj na internete. Až 78 percent mladých ľudí malo aspoň raz sex pod vplyvom drog, vrátane alkoholu. Sedem percent má sex pod vplyvom drog pravidelne, viac ako tretina to robí občas.
 

Dvanásť percent mladých ľudí vôbec nepoužíva kondóm. Pri vaginálnom sexe ho používa 35 percent opýtaných, pri orálnom 5 percent a pri análnom 24 percent. Až 63 percent ľudí uviedlo, že sa im kondóm nikdy neroztrhol. Ak sa to však stalo, bolo to väčšinou pri vaginálnom sexe. Zarážajúce je, že mladí ľudia sa takmer vôbec netestujú na sexuálne prenosné ochorenia. Až 70 percent nebolo testovaných na žiadne zo sledovaných sexuálne prenosných ochorení a 6 percent nevie, či niekedy boli testovaní na nejaké sexuálne prenosné ochorenie. Najčastejšie boli vyšetrovaní na HIV - aj to iba 15 percent. Menej ako desatina respondentov bola testovaná ešte aj na syfilis (9 percent) a chlamýdie (9 percent).
 

Na tlačovej konferencii prítomní diskutovali o možnosti zlepšenia informovanosti o sexe u mladých a to najmä na základných školách. Z prieskumu pritom vyplynulo, že najviac by mladí potrebovali informácie o príznakoch sexuálne prenosných ochorení, keď to uviedli takmer dve tretiny oslovených. Viac ako polovicu respondentov tiež zaujíma, ako sa chrániť pred sexuálne prenosnými ochoreniami.

(SITA)»


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šaty Audrey Hepburn vydražili za 268-tisíc libier
<< predchádzajúci článok
Živé.sk má nový, moderný a vzdušný dizajn