Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2019

Mocnosti vyzvali Irán na spoluprácu s agentúrou pre atómovú energiuFrancúzsky prezident Emmanuel Macron, archívna snímkaZdieľať


Francúzsky prezident Emmanuel Macron, archívna snímka Foto: TASR/AP

Paríž 14. septembra (TASR) - Európske mocnosti vyzvali v piatok Irán, aby spolupracoval s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) po tom ako Teherán varoval, že neprimeraný tlak zo strany USA a Izraela by mohol ohroziť činnosť tejto agentúry v Iráne, informovala agentúra AFP.

Británia, Francúzsko, Nemecko a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová v spoločnom vyhlásení vyzvali Irán, aby "spolupracoval s MAAE vo všetkých dôležitých otázkach, vrátane otázky záruk".

Štyri európske krajiny, ktoré sú signatármi dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 uviedli, že sú "hlboko znepokojené" správou MAAE, ktorá ukázala, že Irán inštaluje moderné centrifúgy. Apelovali na Irán, aby upustil od všetkých aktivít, ktoré nie sú v súlade so záväzkami jadrovej dohody.

Americký prezident Donald Trump minulý rok odstúpil od dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu a uvalil nové ochromujúce hospodárske sankcie na Irán, čím ohrozil dohodu.

Európske mocnosti vedené francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom sa snažia zachrániť dohodu a presvedčiť Irán, ktorý sa začal vzdávať niektorých svojich jadrových záväzkov, aby túto dohodu dodržal.

Irán v stredu obvinil USA a Izrael z neprimeraného tlaku na MAAE, aby preverila jeho jadrový program a varoval, že by to mohlo byť "kontraproduktívne" pre jeho spoluprácu s agentúrou.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre zrútený most v Janove dali do domáceho väzenia 3 osoby
<< predchádzajúci článok
V Saudskej Arábii došlo k výbuchu a požiar v ropnej spoločnosti

Mocnosti vyzvali Irán na spoluprácu s agentúrou pre atómovú energiu - diskusné fórum čitateľov