Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2023

Modernizácia jadrových zbraní pokračuje, smerujeme do jedného z najnebezpečnejších období v histórii



Deväť štátov vyzbrojených jadrovými zbraňami pokračuje v modernizácii ich arzenálu. Niekoľko vlani nasadilo nové zbraňové systémy vyzbrojené alebo schopné uniesť jadrové hlavice. Geopolitické ...



Zdieľať
gettyimages 856884242 676x451 12.6.2023 (SITA.sk) - Deväť štátov vyzbrojených jadrovými zbraňami pokračuje v modernizácii ich arzenálu. Niekoľko vlani nasadilo nové zbraňové systémy vyzbrojené alebo schopné uniesť jadrové hlavice.

Geopolitické napätie


V pondelok to uviedol Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI), ktorého riaditeľ Dan Smith varuje, že svet smeruje „do jedného z najnebezpečnejších období v histórii ľudstva“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine



Je nevyhnutné, aby svetové vlády našli spôsoby spolupráce s cieľom upokojiť geopolitické napätie, spomaliť preteky v zbrojení a vysporiadať sa so zhoršujúcimi sa následkami narušenia životného prostredia a rastúceho hladu vo svete,“ povedal Smith vo vyhlásení.

Vojenské zásoby sa zvyšujú


Inštitút odhaduje, že z celkového globálneho inventára 12 512 hlavíc v januári 2023 bolo vo vojenských zásobách na potenciálne použitie približne 9 576. To bolo o 86 viac ako rok predtým. SIPRI vo svojej správe uviedlo ako štáty s jadrovými zbraňami USA, Rusko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čínu, Indiu, Pakistan, Severnú Kóreu a Izrael.

Spojené štáty a Rusko podľa neho vlastnia po viac ako tisíc bojových hlavíc, ktoré už predtým skončili vo vojenskej službe a ktoré postupne demontujú. Čína zase zväčšila svoj jadrový arzenál z 350 hlavíc v januári 2022 na 410 v januári tohto roku a očakáva sa, že toto číslo sa postupne bude zvyšovať.

V závislosti od toho, ako sa rozhodne štruktúrovať svoje sily, by mohla mať Čína na prelome desaťročí potenciálne aspoň toľko medzikontinentálnych balistických rakiet ako USA alebo Rusko,“ konštatuje švédsky inštitút.

Diplomacia odzbrojovania neuspela


Kontrola jadrových zbraní a diplomacia odzbrojovania utrpela veľké neúspechy po tom, čo Rusko spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu.

Washington prerušil svoj bilaterálny dialóg o strategickej stabilite s Ruskom a Moskva vo februári oznámila, že pozastavuje svoju účasť na Novej dohode START, ktorá umožňuje inšpekcie miest so zbraňami a poskytovanie informácií o umiestnení medzikontinentálnych a podmorských balistických rakiet a ich skúšobných štartoch.

Strategické jadrové sily oboch krajín však podľa SIPRI k januáru 2023 zostali v rámci limitov danej dohody.


Zdroj: SITA.sk - Modernizácia jadrových zbraní pokračuje, smerujeme do jedného z najnebezpečnejších období v histórii © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peniaze z plánu obnovy dostane banskobystrická fakultná nemocnica
<< predchádzajúci článok
Ódorova vláda plánuje naďalej podporovať Ukrajinu a spolupracovať so spojencami z NATO a EÚ